Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

U britského Stonehenge byl objeven prehistorický kruhový monument

Věda

  13:43
Londýn - Archeologové poblíž britského prehistorického kamenného památníku Stonehenge objevili další kruhový monument. Jak dnes agentuře Reuters sdělil vedoucí projektu, kruhová plocha se nachází necelý kilometr od světoznámé archeologické lokality a podle odhadů je přibližně stejně stará. Vědci ji objevili pomocí technologie virtuálního průzkumu krajiny.

Oslavy slunovratu na Stonehenge foto: ČTK

"Tento nález je pozoruhodný," řekl Vince Gaffney, profesor archeologie na Birminghamské univerzitě, který zároveň stojí v čele mezinárodního projektu. "Zcela to změní náš dosavadní pohled na krajinu kolem Stonehenge." Nově objevený kruhový monument je val o průměru 25 metrů s asi metr širokými jámami vyhloubenými zřejmě na zaklínění dřevěných sloupů. Jeho kamenný příbuzný Stonehenge je v průměru o pět metrů větší. Vědci se domnívají, že oba vznikly přibližně ve stejné době, tedy asi před 2000 až 4000 lety.

Archeologové oblast zkoumají pomocí technologie virtuální mapování terénu. Nález oznámili jen dva týdny po zahájení mezinárodního projektu mapování krajiny.

"Výkopy nebudeme provádět. Je to virtuální rytí. V tomto měřítku bychom stejně kopat nemohli," řekl Gaffney, který věří, že během tříletého projektu lze čekat další podobné objevy. "Stonehenge není jen sám pro sebe. Je tu ohromná virtuální krajina, kterou je možné zkoumat," dodal.

Na projektu se kromě britských univerzit v Birminghamu a Bradfordu podílí také rakouský Institut Ludwiga Boltzmanna pro archeologický výzkum a virtuální archeologii.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat