Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

U:fon uvedl levný tarif pro důchodce a nové hlasové služby

Věda

  6:00
Nejmladší operátor U:fon přichystal na pro své zákazníky několik novinek. V prvé řadě jde o speciální tarif pro seniory s nejnižším paušálním poplatkem na trhu, dále operátor do své nabídky zařadil celoplošnou službu digitálních vysílaček a nakonec přidal i dvě nová zařízení.

Náhrada za pevnou linku. foto: U:fonReprofoto

Senioři ušetří
Portfolio služeb zeleného operátora se rozrostlo o nový tarif, který si však mohou aktivovat pouze zákazníci starší 60 let. Ten nese dlouhý název U:fonův úsporný telefon pro seniory a pyšní se nejnižším měsíčním paušálem 179 Kč. Ačkoliv telefony od U:fona připomínají pevnou linku, ve skutečnosti jde o mobilní přístroje, které se připojují do sítě CDMA a lze je tedy provozovat v rámci celé České republiky. Vybrané telefonní zařízení lze v rámci tarifu při podpisu smlouvy na 2 roky pořídit již za 1 korunu. V případě, že se zákazník nechce vázat smlouvou, zaplatí plnou cenu 1999 Kč. Měsíční paušál zůstává vždy stejný. Při volání v rámci sítě U:fon nabízí operátor svým zákazníkům stejně jako u jeho ostatních tarifů volání zdarma. Volání na pevnou linku pak vyjde na 1,58 Kč/min, telefonáty do mobilní sítě operátor účtuje sazbou 5,90 Kč. Mimo hlasových hovorů lze pomocí dodávaného přístroje posílat a přijímat SMS zpráv. Jedna SMSka do sítí v ČR stojí 2,26 Kč, do zahraničí pak 3,45 Kč. Veškeré ceny jsou uvedeny včetně DPH, hovorné se účtuje po každé provolané minutě po vteřinách.
Jak obstojí v konkurenci?
Ve srovnání se základními paušály jiných operátorů je U:fonoův úsporný telefon pro důchodce jednoznačně nejlevnější, dobře si stojí i samotné ceny za volání. Nespornou výhodou oproti podobnému tarifu O2 Mini je možnost telefonovat ve vlastní síti zdarma, minutové sazby při volání na pevnou linku jsou totožné jako u modré konkurence. Levněji jsou účtovány hovory ve špičce do mobilní sítě, mimo špičku si naopak vždy zavoláte za nižší peníz s tarifem Mini od O2i. U O2 Mini však ke koncové částce ještě musíte připočítat sestavovací poplatek 5,95 Kč, takže kratší hovory nakonec přeci jen vyjdou o něco dráž.

Porovnáme-li nabídku U:fona ještě s tarifem UPC Basic, kromě nižšího měsíčního paušálu má U:fon minutové sazby vždy dražší. V neprospěch UPC Basic ovšem hraje jeho dostupnost, která vyžaduje v domácnosti přítomnost kabelové přípojky. Naproti tomu U:fonova síť dnes pokrývá zhruba 70 % české populace a do konce tohoto roku to má být až 95 %.

Tarif U:fonův úsporný telefon O2 Mini UPC basic
Měsíční paušál

179,00 Kč

236,81 Kč

220,00 Kč

ve špičce

Vlastní síť

zdarma

1,58 Kč

zdarma

Pevná

1,58 Kč

1,58 Kč

1,14 Kč

Mobil

5,90 Kč

6,50 Kč

4,87 Kč

mimo špičku

Vlastní síť

zdarma

0,75 Kč

zdarma

Pevná

1,58 Kč

0,75 Kč

0,57 Kč

Mobil

5,90 Kč

4,64 Kč

4,87 Kč

Sestavovací poplatek

-

5,95 Kč

-


U:fonova vysílačka

Další novou službou, kterou zelený operátor osloví tentokrát podnikatele a firemní zákazníky, se jmenuje U:fona vysílačka. Celoplošná služba digitálních vysílaček funguje na bázi technologie Push-to-Talk (PTT) a je dostupná v rámci U:fonovy sítě po celé ČR. Nová služba umožňuje skupinové hovory, osobní hovory, prioritizaci služeb, nastavování skupin a v blízké budoucnosti mobilní hlasové a datové služby, například SMS nebo internet. Ty by měly být k dispozici již v polovině roku 2008. Push-to-Talk umožňuje oboustrannou komunikaci mezi dvěma a více vysílačkami současně. Z principu technologie PTT může ovšem mluvit vždy jen jeden účastník hovoru. Cílem služby tedy není nahradit klasické telefony, ale nabídnout další možnost, jak za nízkou cenu komunikovat s více osobami najednou. U:fonova vysílačka využívá systém GoTA (Global Open Trunking Application) od čínské společnosti ZTE, který dnes běží v Norsku, Rusku, Malajsii nebo Číně. Služba navíc díky využití technologie CDMA zaručuje vysokou přenosovou kapacitu a bezpečnost komunikace bez rušení jinými uživateli.

Služba U:fonova vysílačka se skládá ze tří komponent: on-line dispečink, manažerská aplikace a uživatelský terminál. Manažerská aplikace spravuje veškeré vysílačky, které jsou k ní přihlášeny a umožňuje například tvorbu číslovacího plánu či možnost vytvářet a měnit strukturu komunikačních skupin včetně oprávnění uživatelů. Mezi další výhody aplikace patří záznam hovorů i s historií operace. Prostřednictvím On-line dispečinku lze řídit komunikaci přes webové rozhraní, poslouchat a aktivně vstupovat do probíhajících hovorů. Aplikace samozřejmě také sleduje dostupnost jednotlivých uživatelů. Jako koncové zařízení byla vybrána vysílačka s funkcí mobilního telefonu ZTE G420. Tento přístroj kombinuje vysílačku s hlasovou a datovou komunikací. Telefon je navíc vybaven barevným displejem (65 tisíc barev), polyfonním vyzváněním, seznamem pro 300 kontaktů a modulem s datovým přenosem až 80 kbit/s. Díky odolnému provedení ho lze bez obav používat i v terénu. ZTE G420 má oproti klasickým mobilům trochu větší rozměry 148 x 53 x 27 mm a váží 145 gramů.

Ceník služby (měsíčně s DPH)

U:fonova vysílačka

595 Kč

U:fonova vysílačka s internetem

774 Kč

U:fonova regionální vysílačka

476 Kč

U:fonova regionální vysílačka s internetem

655 Kč

Vysílačka – přístroj (nedotovaná / dotovaná)

5999 Kč / 3499 Kč

Regionální vysílačka – přístroj

5999 Kč / 4499 Kč

Multifunkční terminál
U:fonův multifunkční terminál umí kombinovat hlasového volání, faxu a datových služeb včetně připojení k internetu. Terminál disponuje USB rozhraním a vlastním modemem pro přístup na celosvětovou síť, rychlost připojení je ovšem limitována rychlostí 153 KB/s. Terminál Axesstel TX210LF je vybaven dvěma konektory pro připojení běžného analogového telefonu či faxu. Na jedno telefonní číslo lze k terminálu připojit až čtyři koncová zařízení a propojit ho s pobočkovou ústřednou. Terminál je možné využít v kombinaci s produkty U:fonův telefon, U:fonův internet a U:fonův telefon s internetem. Při uzavření smlouvy na 24 měsíců je nabízen za 1499 Kč, bez písemného závazku pak za 2499 Kč.Wi-fi router

Mnoho dnešních domácností má dva i více počítačů, které chtějí mít připojeny k internetu, a právě pro ně operátor připravil nový wi-fi router schopný do jedné sítě připojit přes wi-fi notebooky a až 4 desktopové počítače pomocí ethernetových portů. Router v sobě obsahuje CDMA modem, takže lze router plně zprovoznit na všech místech pokrytých signálem sítě U:fon. Přístroj má dokonce i jednu záložní baterii, a tak krátkodobě vydrží i bez připojení do elektrické sítě. Robustní antény zajišťují dobrý příjem signálu a tím dostatečný výkon v oblastech s nižším pokrytím. Vzhledem k tomu, že wi-fi router je už předkonfigurovaný, zvládne jeho instalaci téměř každý. Zařízení je nabízeno buď za dotovanou cenu 4199 Kč (smlouva na 24 měsíců), či za plnou cenu 5999 Kč.Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...