Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští vědci pomáhali v USA s nálezem žraloka z prvohor

Věda

  7:00
PLZEŇ - Pozůstatky více než pět metrů dlouhého žraloka z období prvohorního permu, tedy žijícího před zhruba 290 miliony let, se nedávno podařilo odkrýt skupině paleontologů v Novém Mexiku v USA. Na významném nálezu se podíleli také tři čeští vědci, práce v terénu na jedné z tamních paleontologicky cenných lokalit byla součástí mezinárodní konference.
Žralok tygří (ilustrační foto)

Žralok tygří (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Unikátní nález poputuje do muzea ve Washingtonu," řekl Josef Pšenička, paleontolog Západočeského muzea v Plzni, účastník projektu. "Nebyl ve velké hloubce, zhruba 20 centimetrů pod vrstvou, kde jsme začali kopat. Kolega našel zadní část ploutve, od té se to začalo odvíjet," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Nález má podle jeho slov světový význam, jde o dosud největšího nalezeného žraloka z daného období.Na odkrývání pozůstatků pět až šest metrů dlouhého obratlovce dál pracují místí odborníci z přírodovědného muzea v Novém Mexiku. Lokalitu zkoumají američtí paleontologové už několik let.

Výzkum v terénu Nového Mexika, tedy státu v jihozápadní části USA, byl součástí velké konference zabývající se změnou klimatu, flóry a fauny v průběhu permského vymírání. "Ten terén tam je extrémně důležitý pro celý svět. Nové Mexiko bylo součástí západní části kontinentu Pangea, my děláme na východní části. Srovnávalo se klima, jak se měnilo, proč," uvedl Pšenička. Dalšími českými účastníky byli Stanislav Opluštil z Univerzity Karlovy a Stanislav Štamberg z muzea v Hradci Králové.

Autoři: ,

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat