Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Učená společnost ocenila vynikající vědce, učitelky i studenty

Oceněný Ivan Hlaváček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oceněný Ivan Hlaváček | foto: ČTK

PRAHA Experti z oblasti medicíny, archivnictví, chemie nebo literatury dnes získali ocenění udělované Učenou společností ČR, která sdružuje špičkové výzkumníky. Kromě toho si z pražského Karolina odnesli ceny také vynikající učitelky a studenti, kteří dosáhli úspěchů na vědeckém poli.

Učená společnost bude během svého dvoudenního shromáždění volit také 1.místopředsedu a vědeckého tajemníka, podle stanov pak na místo předsedy usedne současný 1.místopředseda Václav Pačes.

Medaili učené společnosti za rozvoj vědy si pro letošní rok odnesl nestor české historiografie Ivan Hlaváček, hodnotitelé vyzdvihli zejména jeho přínos pro archivnictví a pomocné historické vědy.

Druhým laureátem se stal chemik Karel Štulík z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který publikoval více než 300 vědeckých prací z oblasti analytické chemie. Člen společnosti a astrofyzik Jiří Grygar ČTK řekl, že o vítězích rozhodují zástupci Učené společnosti, ta je tvořena 99 předními českými i zahraničními vědci.

Další čtyři čeští vědci dnes převzali Ceny Učené společnosti, z toho dva v kategorii mladý vědecký pracovník do 35 let. Zde zabodoval třeba Jiří Šedý z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd, který zkoumal zdravotní komplikace při poranění míchy. Ze starších badatelů členové Učené společnosti vyzdvihli třeba sinologa Oldřicha Krále, který se věnuje překladům klasických čínských spisů a literatury.

Cena pro pedagogy byla udělena Jarmile Ichové z českobudějovického Gymnázia a Heleně Kommové z Gymnázia Jana Keplera v Praze. První oceněná vyučuje biologii, druhá matematiku a fyziku. Jejich žáci se přitom umisťují na předních místech v přírodovědných olympiádách a nejrůznějších soutěžích.

"Udělení této ceny... je vedeno snahou obrátit pozornost společnosti ke klíčovému a dosud bohužel nedoceňovanému významu špičkových, motivovaných středoškolských pedagogů pro vzdělanost naší mládeže," sdělili zástupci Učené společnosti.

Kromě učitelek získalo ceny i 11 středoškoláků, do soutěže je přitom nominovali ředitelé z celé republiky. Například student Adam Heinrich z opavského gymnázia si ocenění zasloužil za svou studii a zkonstruování robota schopného pohybu venku, Petra Skoupá ze Střední průmyslové školy chemické v Brně zase za to, že monitorovala chráněná území jižní Moravy.

Učená společnost vznikla v roce 1994. Jejími členy se mohou stát významní domácí i zahraniční vědci zabývající se přírodními i humanitními vědami. V současné době má 99 členů řádných a 38 čestných. Dosavadní předsedkyní je profesorka Helena Illnerová, po úterních volbách 1.místopředsedy a vědeckého tajemníka ji však ve funkci vystřídá Václav Pačes.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...