Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Učitelé by mohli být bakaláři s pedagogickým kurzem, navrhuje NERV

Národní ekonomická rada vlády (NERV) chce vládě navrhnout, aby učitelům stačilo jen bakalářské vzdělání a pedagogický kurz. Zástupci rady to uvedli na dnešním semináři s tím, že za katedry by mělo zamířit víc odborníků z praxe.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

N. Marek

Re: Jazyky

Žádný jazyk (krom českého, pochopitelně) by neměl být vyučován povinně. Nechť si žák vybere.

0/0
1.3.2011 11:26

K. Pořická

Pamamtuji éru učitelů a profesorů a jejich bezprostředních

následovníků.Ti první neměli rudé knížky, ale vychivali mj.dva nositele Nobelovy ceny.než odešli do důchodu,stačili odchovat i řadu dobrých komanči nezkažených pedagogů dříve, než nastala všeobecná povinnost soudruhovat a mít pajdák.Tyto dvě generace vydržely ve školství tak max. do r. 2000 a jsou v důchodu. Žezlo ve školství naplno převzali souzi a soužky profesorky, ti kteří přežili i Husákovy čistky a jejich odchovanci.Výsledek jejich snažení, či ne/umění prokázal nedávný mezinárodní srovnávací test. Inu, jestli nebude základní vadítko spíše v těch, kteří ty vysokoškolské diplomy rozdávali a vesele rozdávají.

0/0
28.2.2011 23:36

T. Jurčík

Re: vzděláním to není

Pane Houško, bohužel většina těch, kdo něco umí, vydělává za obdobnou práci jinde mnohem víc než ve škole.

Dobrý učitel vzniká tím, že talentovaný mladý muž vystuduje vysokou školu (nemusí to být jen pedagogická fakulta, bývá to i absolvování jiných fakult na univerzitě), nastoupí nikoli do nějaké firmy, ale do školy. Během několikaleté praxe se z něj stává erudovaný pedagog. Vzhledem k perspektivě 25 tisíc měsíčně po mnohaleté praxi z nich ve škole zůstávají jen opravdoví pedagogičtí nadšenci. Těch je však velmi málo. Proto je tucet žen sotva jeden učitel, a to i ke škodě samotných učitelek, protože mladé drsňáky zvládají hůře než "chlapi".

To, že fakulty produkují nedostatečně připravené učitele, je důsledkem někdejších kádrovacích systémů, které před talentem upřednostňovaly ideologicky spolehlivé pedagoggy. Bohužel záhy po Listopadu byly tyto "pořádky" zakonzervovány nedomyšleným vysokoškolským zákonem.

0/0
28.2.2011 23:29

M. Kracík

Re: NERV zavedeny ODS jako reakce na kritiku od CSSD v dobe ...

NERV pouze radí vládě, byl vládou k tomuto účelu vytvořen. Sám nerv si nic neschvaluje...

0/0
28.2.2011 22:43

T. Pansky

NERV zavedeny ODS jako reakce na kritiku od CSSD v dobe ...

... zacatku krize je nesmyslnym organem - neni voleny a nema zadnou zodpovednost.  Pouze dela neco, co je v pravomocich a povinostech vlady.  Tohle je nebezpecny precedens.  Ono nemusi totiz zustat pouze u NERVu, mohou tu vznikat dalsi a dalsi pseudo-organy s nejasne definovanymi pravomocemi.  Ono uz tu totiz existuje cela rada jakychci fondu prelevajicich statni penize (dane) sem a tam a malokdo ma predstavu, kdo za co zodpovida a k cemu jsou penize pouzivany. 

0/0
28.2.2011 19:57

T. Houška

vzděláním to není

Dobrý učitel nevzniká tím, že to vystuduje a zestárne, jak nám ukazují odbory a tarifní tabulky. Dobrý učitel je ten, koho to baví, něco umí a nebojí se dělat víc práce než musí. Ten návrh není o snížení kvality učitelů, ale o snížení bazírování na jejich (doslova) formálním vzdělání.

0/0
28.2.2011 19:45

T. Jurčík

Ještě rychleji po šikmé ploše?

Návrh NERVu, aby učitelům kromě základních škol, které podle něho potřebují učitele s magisterským vzděláním, stačilo bakalářské studium, doplněné pedagogickým minimem, je výplodem chorých mozků, jejichž hlavní starostí je ušetřit na učitelských platech.

Uvědomujete si, pánové, že plánujete další zhoršení stavu učitelských sborů? Navíc v době, kdy ani vysokoškolské vzdělání není v důsledku mnohaleté devastace školství špatně placenými učiteli, na žádoucí úrovni? Mnoho bakalářů nedosahuje ani úrovně maturantů z předcházejících desetiletí. Do jejich rukou chcete vložit péči o to nejcennější, co každá, tedy i naše společnost má? A s tím i budoucnost naší země?

Postarejte se o omezení tunelování, zrušení akcií na držitele, jednoho z hlavních prvků korupčního jednání, atd. V tom případě nebudete muset hledat prostředky na nezbytné zvýšení investic do školství z HDP na průměr vyspělých zemí. Omezení korupce přinese do státní kasy řádově vyšší příjmy.

0/0
28.2.2011 17:06

F. Kusák

Jakou má mít učitel kvalifikaci?

Podle mého názoru je situace v základním školství katastrofální. Totální feminizace a osnovy mimo realitu. Úroveň vzdělání neustále klesá a morálka a kázeň také. Přitom většina pedagogů má  pedagogické vzdělání dobré. Tak kde je chyba? Myslím, že je opravdu nutné, aby ve školách bylo více praktiků. Jak může někdo vyučovat  finanční gramotnost, když sám nezná rozdíl mezi debetní a kreditní kartou nebo není schopen vysvětlit jak fungují finanční toky. To samé v matematice nebo fyzice.  Takže jsem naprosto pro. Stovky vysokoškoláků po padesátce nemá práci a přitom ve školách učí lidé, kteří neví, jak funguje normální firma.

0/0
28.2.2011 16:50

F. Kusák

Re: Jazyky

Nemám nic proti němčině, ale stavět ji proti angličtině nelze.. A praxe  je taková, že dnes stejně většina vzdělaných Němců mluví výbornou angličtinou. Já bych spíše navrhoval znalost obou jazyků. U malých národů je znalost více jazyků naprosto běžná.

0/0
28.2.2011 16:36

P. Fiala

Jazyky

Pokud nějaký jazyk povinně tak němčina. Proč?

Jaká je obchodní výměna a komunikace ČR s Německem? Neporovnatelná s ostatním státy. Čím lepši bude kommunikace s generálními dodavateli pro Čínu tím lépe. A univerzity v Německu mají stejný věhlas jako v GB či USA, určitě se nepřednáší anglicky. A po ukončení studia se více absolventů může snadno uplatnit v německých firmách a mohou tam dojet auty či vlaky za pár hodin.

0/0
28.2.2011 16:28

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...