Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Učitelé se přiživí na státní maturitě. Za peníze doučí, co nestihli ve škole

Učitelka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Učitelka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE Po neslavných výsledcích generálky maturit roste zájem studentů o doučování. O zkušené lektory není nouze.

Proti státním maturitám neprotestovaly jen tisíce studentů, ale také mnozí učitelé a ředitelé škol. Teď se ale ukazuje, že pro některé z nich, stěžující si na nízké platy, může být darem z nebes.

Řada soukromých vzdělávacích institucí začala totiž nabízet středoškolským učitelům zajímavou možnost přivýdělku. Přes den mohou připravovat studenty na státní maturitu v rámci běžného pracovního úvazku a večer vyučovat zájemce v soukromých placených kurzech.

Doučování může vyvolat nedůvěru ve školství
Zatímco vzdělávací instituce na této formě doučování nevidí nic divného, někteří odborníci jsou opatrnější. Pokud učitelé budou po zaměstnání doučovat žáky za peníze látku, kterou s nimi měli probrat už ve škole, může to vyvolat nedůvěru v kvalitu školského systému.

"Naši lektoři studentům nabídnou přípravu přesně zaměřenou na požadavky státních maturit, nikoliv jen obecnou rekapitulaci středoškolských znalostí," řekla LN vedoucí soukromé školy Kreativ v Českých Budějovicích Lenka Housková. Škola zaměstnala jako lektory učitele, kteří už mají zkušenosti s generálkou státní maturity. Studenty mající po výsledcích generálky obavy, že by mohli propadnout, tak budou ve večerních kurzech doučovat lidé, kteří mají tuto činnost přímo v popisu práce. Ovšem večerní kurzy už nebudou zadarmo. "Cena kurzů, které začínají 22. listopadu, je 4800 korun za dvacet lekcí," uvedla Housková. Soukromá škola Kreativ není žádnou výjimkou. Podobně vycítily možnost výdělku, spojeného se strachem ze státní maturity, i desítky dalších institucí. "Někteří z naši lektorů jsou středoškolští učitelé. Další naši lektoři na školách nepůsobí, ale mají patřičné vzdělání," řekl LN Matěj Dvorský, vedoucí marketingu pražské vzdělávací společnosti Tutor. Také ta začala pořádat kurzy příprav ke státním maturitám v ceně od tří do necelých čtyř tisíc korun.

"Přivýdělek je legální, ale nemusí být etický"
Podle Pavla Zeleného, vedoucího Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání, učitelům žádný zákon takový přivýdělek nezakazuje. Diskutabilní je ale etický rozměr. "Pokud bude učitel či ředitel gauner, může své běžné vyučování ve škole odbýt s tím, že zároveň nabídne studentům doučování za peníze v soukromé instituci," řekl LN Zelený, zodpovědný za přípravu státních maturit.

"Škola to učitelům zakázat nemůže, pokud ve smlouvách nemají klauzuli zakazující vedlejší pracovní poměr v oboru," řekl Zelený. Studenti by si ale měli podle něj uvědomit, že na maturitu se musejí připravit především ve škole, a pokud mají pocit, že něčemu nerozumí, měli by vyžadovat po učitelích doplnění přímo ve třídách. "Nejdůležitější ale je, aby rodiče ani děti nepodléhali panice, protože výsledky generální maturitní zkoušky nebyly zdaleka tak tragické, jak by se mohlo zdát," uvedl.

Podobný názor mají i školské odbory. "Jestliže rodiče nebo studenti mají pocit, že škola nedává studentům to, co by měla, pak by měli především vyvinout tlak na ředitele či učitele, aby výuka byla kvalitnější," řekl LN předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství František Dobšík.

Ministerstvu školství ale učitelé připravující studenty na státní maturitu v placených kurzech nevadí. "Jestliže učitel zvládá a plní své povinnosti, nevidím problém v tom, aby učil ještě na soukromé škole," řekl LN mluvčí ministerstva Václav Koukolíček.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!