Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ukliďme Česko. Nejlepší ekologický projekt roku

Skládka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skládka (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Akce Ukliďme Česko se stala nejlepším ekologickým projektem v soutěži Energy Globe Award ČR. Rozhodli o tom v pondělí večer diváci v sále pražského Divadla na Vinohradech, kde se vyhlašování vítězů konalo.

Mezinárodní odborná porota vybrala nejlepší projekty v každé ze čtyř kategorii - Obec, Firma, Kutil a Mládež. Soutěž, o jejíchž výsledcích dnes organizátoři informovali ČTK v tiskové zprávě, se uskutečnila pošesté. Vítěz bude reprezentovat Česko v mezinárodním finále soutěže.

Dobrovolnickou úklidovou akci s názvem Ukliďme Česko vymyslel spolek Ekosmák. Více než 6000 lidí pomohlo sesbírat 350 tun odpadu a zlikvidovali přes 500 černých skládek. Akce, která se 17. května konala na zhruba 300 místech ČR, vycházela z mezinárodně osvědčeného modelu „Let’s Do It!“.

Likvidace černých skládek

Celkový vítěz a současně vítěz v kategorii Kutil, tedy projekt Ukliďme Česko, respektive spolek Ekosmák, se stal majitelem hrubé stavby nízkoenergetického domu - dřevostavby systému Legopan 108 Saint-Gobain v hodnotě 1,1 milionu a tepelného čerpadla vzduch-voda aroTHERM. Ceny si odnesli také vítězové dalších kategorií.

V kategorii Obec vyhrál Pasivní bytový dům pro seniory Modřice. Stavba vznikala rok a půl a stála 64 milionů korun. Kromě průkopnického architektonického projektu je to podle poroty zároveň ukázka příkladné péči o seniory.

Vítězem kategorie Firma je projekt PURGAZ 50 - nová technologie na výrobu biometanu. Čeští vědci vyvinuli zařízení, které dokáže vyrobit z odpadů plyn, na který lze jezdit nebo na něm vařit. Už existuje jednotka v Technologickém parku Jihlava, kde pokračuje zkušební provoz.

ČTĚTE TAKÉ:

V kategorii Mládež si cenu odnesl projekt AIR House. Jde o energeticky plně soběstačný dům, který navrhli a v Kalifornii postavili studenti Českého vysokého učení technického. V současné době by měl být dům postaven před ČVUT v Praze a následně se má stěhovat do výzkumného centra v Buštěhradě, kde ho čeká další vylepšování.

Letos poprvé porotci vyhlásili i vítězný projekt kategorie Nápad, který hodnotí dosud neuskutečněné záměry. Ocenění získala bezlopatková turbína Setur. Jde o speciální malou turbínku, kterou je možné využít v oblastech malých spádů vody, kde nelze nasadit klasické turbíny. E.ON předkladateli pomůže s realizací pilotního projektu.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...