Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ukradený sarkofág se ze Spojených států vrátil do Egypta

Věda

  23:26
KÁHIRA - Po více než 100 letech se do Egypta vrátil sarkofág, jehož stáří se odhaduje na tři tisíce let. Dřevěnou schránku zabavili američtí celníci v roce 2008 v Miami poté, co se jej do země z Madridu snažil provézt španělský obchodník se starožitnostmi. Informovaly o tom agentury AP a AFP.

Navrácený sarkofág foto: ČTK

Pozlacený sarkofág z let 1081 až 931 před naším letopočtem, bohatě zdobený malbami a náboženskými texty, pochází z období, kdy v Egyptě vládala 21. dynastie faraonů. Z Egypta byl vyvezen v roce 1884. Podle webu Českého egyptologického ústavu při Univerzitě Karlově v Praze jde o nekrálovský sarkofág.

Egypt o jeho navrácení požádal loni. Do Washingtonu si ho ve středu přijel osobně převzít a dopravit domů šéf egyptských památkářů Záhí Havás.

V období koloniální nadvlády archeologové, cestovatelé a zloději z Egypta vyvezli tisíce pamětihodností. Egyptským památkářům v čele s Havásem se údajně za posledních osm let podařilo dostat zpět do Egypta 5000 historických artefaktů.

Havás dnes na svém blogu uvedl, že do Egypta se z amerického Long Islandu v červnu vrátí další sbírka památek včetně malovaných sarkofágů a hliněných nádob, kde některé kusy se datují do roku 3000 před naším letopočtem.

V dubnu by se měl do Egypta vrátit koptský křesťanský rukopis týkající se Jidáše Iškariotského, jednoho z 12 apoštolů. Tento rukopis prý odhaluje historické informace o Ježíši Kristu.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat