Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Umělecké školy zdraží školné, některým hrozí zánik

Věda

  7:30
PRAHA - Postupná likvidace základních uměleckých škol. K tomu může dojít, pokud projdou změny, které chystá ministerstvo školství. Ministr Josef Dobeš (VV) si nechal vypracovat návrh, který zásadně mění způsob financování regionálního školství. Ušetřil by tím až sedm miliard.

Ministr školství Josef Dobeš (VV). foto: ČTK

Jedním z úsporných bodů mají být základní umělecké školy, na nichž se má zvýšit školné. V současné době, pokud chodí žák do základní umělecké školy například na výuku hry na klavír, platí rodiče měsíčně v průměru 300 až 400 korun. „Jednalo by se o skokové navýšení školného zhruba na dvojnásobek,“ řekl LN Miroslav Pikhart z Asociace základních uměleckých škol, který si měl možnost ministerský návrh prostudovat. 

ČTĚTE TAKÉ:

„Vzniknou obrovské disproporce mezi školami a kraji a je velice pravděpodobné, že dojde k zániku menších škol,“ dodává. Ministerstvo školství podle asociace zároveň uvažuje o variantě, že by se umělecké školy nově financovaly z rozpočtu krajů, a nikoli jako teď z peněz ministerstva.

„Pokud budeme financováni z rozpočtu krajů, pak to bude otázka jejich priorit. Jsou kraje, které nemají peníze na silnice, tak proč by dávaly peníze na umělecké školy,“ je přesvědčen Pikhart.

Více o důsledcích úspor ve školství si přečtěte ve středečním vydání deníku Lidové noviny

Mohlo by vás zajímat