Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Umělých oplodnění přibývá, stát zasáhne

Věda

  7:05
PRAHA - Ještě před čtyřmi lety absolvovaly ženy v Česku téměř 18 tisíc tzv. cyklů vedoucích k otěhotnění, v roce 2010 už bylo těchto cyklů o šest tisíc více.

Umělé oplodnění (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Jenomže s rostoucími počty oplodnění přibývá i žen, které si nechávají do dělohy vkládat dvě i více embryí, aby si tak co nejvíc pojistily šanci otěhotnět.

A to se příliš nelíbí gynekologům, protože tak stoupá i zdravotní riziko. Stát proto varování lékařů vyslyšel a od jara počty poskytovaných embryí omezí zákonem.

Porodníci poukazují na to, že dvoj- a vícerčata se obvykle rodí předčasně a vyšší počet porodů probíhá císařským řezem. U vícečetného těhotenství je to 80 až 90 procent porodů, u jednoho plodu okolo jedné třetiny. „Dvojčata ze zkumavky mají mnohdy i celoživotní zdravotní problémy,“ říká profesor Pavel Ventruba, předseda sekce asistované reprodukce České gynekologické a porodnické společnosti.

Pouze jedno embryo

Moderní technika používaná v centrech asistované reprodukce už dnes dovoluje udržet úspěšnost na úrovni okolo 35 až 40 procent a přitom předejít komplikacím spojeným s vícečetným těhotenstvím. Proto odborníci navrhli přenášet do dělohy pouze jedno embryo. Tento návrh se stal již skutkem v novele zákona o veřejném zdravotním pojištění, která vstoupí v platnost v dubnu příštího roku. Podle současné právní normy hradí zdravotní pojišťovna tři pokusy, každý přibližně za 42 tisíc korun. U čtvrtého platí už jenom léky podporující činnost vaječníků.

ČTĚTE TAKÉ:

Již schválený zákon stanoví, že se budou kompletně proplácet čtyři pokusy, ale jen když se při prvních dvou použije jedno embryo. A zdravotní pojišťovny se budou podílet na asistované reprodukci pouze u žen do 40 let. Nad tuto věkovou hranici si musí neplodné páry už veškerá vyšetření, výkony a léky platit samy. Limitem pro umělé oplodnění bude 49. rok věku ženy. Novela formou přechodných ustanovení pamatuje i na to, jak postupovat, pokud už žena podstoupila první dva cykly asistované reprodukce podle původního zákona.

Žena, která má letos za sebou už druhý cyklus asistované reprodukce a v roce 2012 by měla absolvovat třetí cyklus, má nárok na úhradu třetího i čtvrtého cyklu.
Ovšem jen za podmínky, že v prvních dvou cyklech bylo použito pouze jedno embryo.
Počet přenesených embryí ve třetím a čtvrtém cyklu novela zákona neomezuje.

Témata: embryo, Česko

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...