130 let
Žirafa - ilustrační foto

Žirafa - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Doporučujeme

Královna africké savany ve vodě. Umí žirafa plavat?

Věda
  •   6:34
Otázka: Žirafa se svým dlouhým krkem a nohama rozhodně nevypadá jako kandidát na medaili v olympijském bazénu. Ale dokázala by plavat aspoň trochu? Odpovídá Jan Kolář z Přírodovědecké fakulty UK v Praze:

Podle dostupné odborné literatury se zdá, že žirafy ještě nikdo nikdy plavat neviděl. Jak naznačuje video zveřejněné na internetu, jsou zřejmě ochotné brodit se i poměrně hlubokou vodou, ale netroufají si do míst, kde nedosáhnou nohama na dno.

PSALI JSME:

Nedá se vyloučit, že se časem přece jen někomu podaří spatřit plavající žirafu. Dá se ale otázka zodpovědět i jinak? Hodit žirafu do vody a sledovat, jestli půjde ke dnu, nebo se udrží na hladině, by bylo celkem jednoduché. Zbytečně bychom však riskovali život zvířete, takže z etických důvodů nepřipadá podobný experiment v úvahu.

Vědci Donald M. Henderson z Kanady a Darren Naish z Velké Británie proto přistoupili k problému z jiného konce. Vytvořili virtuální model žirafy a v počítači pak simulovali, jak se bude chovat ve vodě. Zjistili, že žirafa by se patrně dokázala ve vodě vznášet. Její nohy by směřovaly svisle dolů, přičemž přední by byly níž než zadní. Krk by ležel skoro vodorovně a těsně pod hladinou. Hřbet a hlava by byly jen málo vynořené, protože hustota žirafího těla není o moc nižší než hustota vody.

Královna afrických savan by se tedy nejspíš neutopila, uměla by přinejmenším splývat. Podle výpočtů by ale byla dost nemotorným plavcem. Musela by držet hlavu nad vodou v hodně nepřirozeném úhlu a nemohla by ani pohybovat krkem dopředu a dozadu v rytmu chůze, jak je zvyklá při pohybu na souši. Protože ponořená část těla by měla velký povrch, překonávala by plavající žirafa navíc značný odpor vody. Odpověď tedy zní: teoreticky ano, ale nijak zvlášť dobře.

Autor: Lidové noviny