Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Meteorit 'Černá kráska' obsahuje desetkrát více vody, než je běžné

Věda

  10:59
WASHINGTON - Američtí vědci zkoumají malý marsovský meteorit, který obsahuje desetkrát více vody než jiné meteority z rudé planety.
Meteorit - ilustrační foto.

Meteorit - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Na svém webu o tom informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Tento nový typ meteoritu byl nalezen v roce 2001 na Sahaře.

Unikátní meteorit

NWA 7034 tvoří spojené částečky čediče. Tato vyvřelá hornina vzniká rychlým ochlazením magmatu. Vysoký obsah vody může podle vědců být výsledkem vzájemného působení hornin a vody v marsovské kůře. Meteorit má také různé izotopy kyslíku, které již byly nalezeny v jiných tělesech z Marsu, což je zřejmě důsledkem reakce s marsovskou atmosférou.

Zmíněné 320gramové kosmické těleso označované jako NWA 7034 odborníci nazývají "Černou kráskou". Po důkladném ročním výzkumu vědci zjistili, že meteorit byl zformován před 2,1 miliardou let na počátku současného marsovského geologického období označované jako Amazonian.

"Stáří NWA 7034 je důležité, neboť je podstatně starší než většina marsovských meteoritů," uvedl Mitch Schult z programu NASA na výzkum Marsu.

"Nyní se nám dostal pohled do historie Marsu ve zlomové době jeho vývoje." Složení meteoritu může ovlivnit současné představy o geologii Marsu nebo ovlivnit pátrání amerického robotického vozítka Curiosity, které na povrchu rudé planety hledá od srpna stopy po možné existenci života.

Autoři: ,

Byt 3+1 v osobním vlastnictví s lodžií Lanškroun, ul. Krátká
Byt 3+1 v osobním vlastnictví s lodžií Lanškroun, ul. Krátká

Krátká, Lanškroun - Žichlínské Předměstí, okres Ústí nad Orlicí
2 695 000 Kč