Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vliv změn klimatu na obilí zkoumá unikátní stanice v Bystřici

Věda

  7:00
BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM - Unikátní vědecká stanice vznikla v Domanínku u Bystřice nad Pernštejnem. Tvoří ji 24 automaticky ovládaných komor podobných skleníkům, které umožňují zkoumání změn klimatu na rostliny. Teď v nich roste potravinářské obilí v podmínkách, které podle očekávání vědců nastanou asi za sto let.

Unikátní vědeckou stanici tvoří 24 automaticky ovládaných komor podobných skleníkům, které umožňují zkoumání změn klimatu na rostliny. foto: ČTK

Experiment je zaměřen na to, zda kvůli stoupající koncentraci oxidu uhličitého (CO2) v ovzduší nebudou rostliny rychleji podléhat suchu, hmyzu či houbovým chorobám. Stanici vybudovalo Centrum výzkumu globální změny Akademie věd ČR - CzechGlobe.

Dvojnásobná koncentrace oxidu uhličitého

"Musíme si asi připustit to, že opravdu budeme žít v měnícím se světě. Koncentrace CO2 se prokazatelně zvyšuje," řekl ČTK ředitel centra Michal V. Marek při slavnostním otevření stanice. Uvedl, že zařízení v Domanínku je unikátní tím, že umožňuje kombinovat různé typy faktorů. Vědci mohou na rostlinách současně sledovat dopady změn koncentrace oxidu uhličitého, ultrafialového záření, sucha a výživy. Od letošního jara v komorách roste potravinářská pšenice a sladovnický ječmen. Experiment se týká i rychle rostoucích dřevin.

Prosklené komory mají půdorys šestihranu, v průměru měří tři metry; každá je vybavena ventilační jednotkou. Do komor je vháněn vzduch obohacovaný oxidem uhličitým do úrovně očekávané koncem tohoto století; ve srovnání s dneškem je skoro dvojnásobná. O řízení celého procesu se stará sada čidel a analyzátorů.

Od letošního jara v komorách roste potravinářská pšenice a sladovnický ječmen. Experiment se týká i rychle rostoucích dřevin.

"Obecně mohu říci, že zvýšená koncentrace CO2 povede k rychlejšímu růstu rostlin," uvedl Marek. Tím stoupnou nároky rostlin na spotřebu vody, stromy mohou být kvůli větší nadzemní části náchylnější k vývratům. Listy budou sladší, a tím pádem atraktivnější pro sající hmyz. Některé práce mluví také o tom, že se tyto změny projeví v kvalitě potravin.

Stanice v Domanínku byla vybudovaná díky evropským dotacím. Celkové náklady převýšily 12 milionů korun. Podle Marka by stanice měla sloužit nejméně 20 let.

Nová stanice je druhým významným pracovištěm CzechGlobe na Vysočině.

Přibližně před měsícem byla otevřena atmosférická stanice u meteorologické observatoře v Košeticích na Pelhřimovsku, která bude sloužit k měření obsahu skleníkových plynů v ovzduší. Je osazená na 250 metrů vysokém stožáru.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat