Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Univerzální krev pro všechny

Věda

  9:14
Vědci objevili látky, které dokážou účinně přeměnit krev skupin A, B a AB na „univerzální“ skupinu 0.

Krev pro transfuzi foto:  Šimon, Lidové noviny

Genetické informace ovlivňující Rh faktor se u různých ras a národů liší

populace Rh(D)- Rh(D)+
evropský původ 16,0 % 84,0 %
africký původ 0,9 % 99,1 %
neevropský, neafrický 0,1 % 99,9 %
Ta „správná“ krev už dávno není modrá – nejlepší pověst má dnes patrně krev skupiny 0. Ne proto, že by poskytovala stejné výhody jako šlechtický původ, ale dává možnost lépe pomáhat jiným. Nositel krevní skupiny 0 může pomoci nejlépe: svou krev může darovat téměř komukoliv. Byť hodnocení na základě prospěšnosti ostatním je ušlechtilejší měřítko hodnoty krve než příslušnost ke šlechtickému rodu, není to tak prosté. U krevní plazmy je situace přesně opačná („nejlepší“ je skupina AB). Ale pro pravou – rudou – krev stále platí, že 0 je nejvyšší trumf. Zdravotníci ji používají především při akutních zákrocích, kdy není čas podrobněji ověřovat pacientovu krevní skupinu.

Není proto divu, že lékaři uvažovali, zda – a případně jak – je možné krevní skupiny přeměňovat. Na začátku 80. let 20. století se zdálo, že cíl je blízko. Skupině vědců pod vedením Jacka Goldsteina se podařilo objevit v kávových zrnech látku, která „transmutovala“ krev skupiny B na skupinu 0.

Enzym, který tehdy Goldstein a kolegové objevili, zjednodušeně řečeno zbavoval krev antigenů (látek, které tělo vydráždí k imunitní reakci, např. tvorbě protilátek) typu B. Právě imunitní nekompatibilita je příčinou nebezpečné až smrtelné reakce organismu na transfúzi nevyhovující krve. Proto označení krevních skupin udává, jaké antigeny a protilátky se v dané krvi vyskytují. Typ A má v krvi antigen („dráždidlo“) A a protilátku proti antigenu B, u typu B je to přesně naopak. Skupina 0 neobsahuje ani jeden z antigenů, ale má proti láky anti-A i anti-B.

Jsme jedné krve – více méně

Objev krevních skupin AB0 je všeobecně připisován vídeňskému vědci Karlovi Landsteinerovi, který v roce 1901 objevil tři krevní skupiny A, B a C (dnešní A, B a 0). Za tento objev dostal roku 1930 Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Roku 1907 popsal český psychiatr Jan Janský čtvrtoukrevní skupinu, která obsahuje znaky A i B. Janský používal označení skupin I, II, III a IV.

Na světě je nejobvyklejší krevní skupina 0, jež zcela převládá ve velké části Asie, a kterou má i většina afrického obyvatelstva. V Česku je nejčastější krev typu A (cca 42 %), následují typy 0 (39 %), B (15 %) a AB (4 %).

Druhý významný krevní typ rozlišující krev podle tzv. Rhesus faktoru (zkráceně Rh faktoru) byl popsán Karlem Landsteinerem a Alexanderem Weinerem roku 1940. Rh faktor je zapříčiněn skupinou asi 40 antigenů. Nejsilnější je antigen D; pokud je přítomen na povrchu červených krvinek, označuje se krev jako Rh+, v opačném případě pak Rh-. V Asii a Africe je Rh- vzácností, v Česku je jeho podíl asi 10 %.

Zdroj: Wikipedia

Goldsteinovi a spol. se podařilo krev skupiny B úspěšně transmutovat (zbavit dráždivých antigenů), ale jejich postup nebyl příliš efektivní. To ovšem napravuje objev jiné skupiny vědců, který byl na začátku týdne zveřejněn v časopise Nature Biotechnology.
 Henrik Clausen z univerzity v Kodani se spolu s kolegy pustil do hledání krevního „kamene mudrců“ mezi bakteriemi a houbami. Tým prošel 2500 výtažků z těchto organismů a hned dvakrát se trefil do černého.

Enzym střevní bakterie Bacteroides fragilis dokáže krev zbavit antigenů B, zatímco látka z rejstříku mikroba Elizabethkingia meningosepticum (který je pro člověka mírně infekční) odstraňuje antigeny A.
Enzym z prvně zmíněného bacilu je asi tisíckrát účinnější než látka objevená v 80. letech. Clausen a kolegové spolu s jednou americkou farmakologickou firmou už připravují klinické zkoušky, které mají ověřit, zda je přeměna krve bezpečná a vyplatí se.

Metoda má jasná omezení. Nedokáže změnit Rh faktor krve (Rh – rhesus; podle druhu opice, na němž byl objeven), takže nová krev nebude zcela univerzální. Navíc se její užitečnost mění podle místa – s tím, jak je proměnlivý poměr krevních skupin u různých ras a národů.

U homogenních populací (jako v ČR) nebude takový přínos patrně až tak velký. Ocení ji ale například v USA, kde se setkává několik skupin obyvatel: lidé původu evropského, afrického a „původní Američané“ (indiáni).

První skupina má vysoké zastoupení nositelů skupiny A, v obou zbývajících převládá krev skupiny 0. V takové situaci jsou velké zásoby „nulky“ žádoucí.
Autoři:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat