Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Univerzita Karlova se v žebříčku propadla o 30 míst

Věda

  7:00
PRAHA - Univerzita Karlova se v mezinárodním žebříčku vysokých škol propadla o zhruba 30 míst. Zatímco v posledních dvou letech skonči UK ve srovnání Times Higher Education World University Rankings (THE) vždy na 301. až 350. pozici, letos byla v poslední padesátce ze 400 hodnocených škol. Podle rektora Václava Hampla je ale úspěch, že se UK v žebříčku vůbec udržela, školy ve světě totiž mají nesrovnatelně lepší podmínky.

Univerzita Karlova foto: Lidové noviny

Srovnání 400 nejlepších světových univerzit provádí konzultační společnost Thomson Reuters, která žebříčky sestavuje mimo jiné na základě databáze vědeckých výsledků Web of Science. Výsledky ale ovlivňuje třeba i šetření týkající se reputace univerzity, které vychází ze subjektivního hodnocení.

ČTĚTE TAKÉ:

Univerzita Karlova také upozornila, že například v takzvaném Šanghajském rankingu se meziročně zlepšila o deset příček a celkově postoupila na 260. místo. V QS World University Rankings pak UK poskočila o 50 míst na 233. pozici.

České vysoké školy

Srovnávacích žebříčků univerzit existuje celá řada, Univerzita Karlova se v nich tradičně umisťuje nejlépe mezi českými univerzitami. Jiné české školy, například ČVUT nebo Vysoká škola ekonomická, se ale slušně umisťují v oborových žebříčcích zaměřených například jen na technické nebo ekonomické univerzity.

"Rozhodně tedy ze zveřejněného výsledku v THE nelze vyvozovat, že by se UK ve svém vědeckém výkonu či dokonce ve vzdělávací činnosti, o které globální rankingy vypovídají velmi málo, nějak jasně zhoršila," tvrdí rektor.

I umístění je úspěch

Zároveň upozornil, že čelné příčky v žebříčcích obsazuje zhruba jen asi třicítka převážně amerických a britských univerzit, pořadí dalších už se od sebe tolik neliší. Tyto nejprestižnější školy mají rozpočty v řádech miliard dolarů, což se na kvalitě výrazně podepisuje. "V takovém prostředí je pro UK úspěchem již to, že se mezi elitními univerzitami hodnocenými v tomto exkluzivním žebříčku i nadále udržela," dodal Hampl.

V letošním srovnání THE zvítězil Kalifornský technologický institut následován univerzitami v Harvardu a Oxfordu. V první desítce se umístily ještě dvě britské univerzity, zbytek je z USA.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...