Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Univerzita Palackého chce prorazit do světa, plánuje pobočky

Věda

  7:00
OLOMOUC - Univerzita Palackého v Olomouci se chce v příštích letech více prosadit na mezinárodním poli. Plánuje, že zvýší počet zahraničních studentů a založí univerzitní pobočky ve světě. Novinářům to dnes řekl nový rektor Jaroslav Miller.

Projekt vědeckého centra Olomoucké Univerzity Palackého foto: ČTK

Dosavadní šéf katedry historie filozofické fakulty si s sebou na rektorát přivedl tým spolupracovníků. Obměnila se především větší část prorektorů, které musí ještě schválit akademický senát. Novým kvestorem by se měl stát dosavadní tajemník lékařské fakulty Jiří Přidal, kancléřem zůstává Rostislav Hladký.

Hongkong, Kuala Lumpur

"Vedeme diskuse o zřízení zahraničních poboček univerzity ve formě kanceláře. Diskutovali jsme o několika destinacích z hlediska získávání zahraničních studentů nebo výuky v zahraničí. Jde například o Kuala Lumpur, což je destinace zajímavá pro lékařskou fakultu. Další je Hongkong, brána do Číny, a v ruskojazyčném prostoru jde o destinaci na Ukrajině či v Kazachstánu," řekl rektor. Podotkl, že vedení školy odjede na konci března do Číny, kde bude mimo jiné jednat o otevření místa v prostorách partnerské univerzity.

Škola chce zároveň zvýšit podíl svých zahraničních studentů, což by pro ni podle rektora znamenalo rozšíření intelektuální základny. Podle navrženého prorektora pro studium a vzdělávání Víta Zouhara má nyní univerzita 23.000 studentů, ze zahraničí jich zde studuje zhruba 5000.

30% zahraničních studentů

"Dokážu si představit, že v následujícím období bude mít univerzita o několik tisíc studentů méně a jejich počet klesne na 19.000 až 20.000 studentů. Má to souvislost s demografickým poklesem i s kvalitou studia," podotkl Miller. Dodal, že jeho představou je podíl zahraničních studentů ve výši 25 až 30 procent.

Millera zvolil akademický senát rektorem loni v říjnu, když ve volbách porazil dosavadního rektora Miroslava Mašláně. Miller je jedním z 12 nových rektorů veřejných vysokých škol, které na konci ledna jmenoval prezident Miloš Zeman. Pěti z nich tím začalo už druhé funkční období, sedm rektorů je nových.

Na univerzitě se na podzim kromě rektorských voleb konaly také volby na přírodovědecké, pedagogické, filozofické fakultě a fakultě tělesné kultury. Zatímco děkani filozofické fakulty Jiří Lach a fakulty tělesné kultury Zbyněk Svozil zažívají druhé funkční období, děkani přírodovědecké fakulty Ivo Frébort a pedagogické fakulty Čestmír Serafín stanuli v čele školy poprvé. Slavnostní inaugurace děkanů se spolu s inaugurací nového rektora uskuteční 5. března.

Autoři: ,