Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Univerzita prošetří "pána klonů"

SOUL Je slavný vědec U Sok-hwang podvodník? Prověřit se to chystá jihokorejská národní univerzita, jež prošetří jeho výzkum kmenových buněk a klonování. Rozhodla se tak poté, co se objevily náznaky, že část výsledků a pokusů byla zfalšována.

Informace zveřejněné ve čtvrtek značně zpochybnily výsledky U Sok-hwangovy práce - letošního údajného průlomového naklonování psa a loňského údajného naklonování prvního lidského embrya pro účely výzkumu.

Publikováním těchto výsledků práce, nyní zpochybněných, se U Sok-hwang stal světoznámým. Zásadní článek o nich vyšel v časopise Science. Tento týden však Gerald Schatten z Pittsburské univerzity dopisem požádal, aby nebyl uváděn jako spoluautor. Odůvodnil to tím, že zjistil, že některé části zprávy mohly být zfalšované.
Kmenové buňky mají schopnost přeměnit se v jakoukoli buňku či tkáň. Podle odborníků je možné jimi léčit závažné nemoci nebo napravit poškozené tkáně. Dosud se předpokládalo, že U Sok-hwang dosáhl průlomového výsledku naklonováním kmenových buněk, které byly uzpůsobeny přímo konkrétním osobám, v tomto případě vážně postiženým pacientům. Jeho tým prý sloučil dědičný materiál z kožních buněk pacientů a vaječné buňky bez jádra od dárkyň. Tím prý vznikla embrya v raném stadiu (blastocyty), z nichž údajně výzkumníci získali pro každého pacienta konkrétní linii kmenových buněk. Reálnost všech těchto výsledků se nyní prověřuje.


Podle korejské televize pak jiný vědec tvrdil, že jej U Sok-hwang nutil, aby ve své laboratoři zfalšoval výsledky testů. "Devět z 11 dodaných namnožených buněčných řad bylo prý falešných a u dvou zbývajících byla autenticita nejasná," uvedl dotyčný vědec.

U Sok-hwang poprvé narazil letos v listopadu, když byl nucen uznat, že pro výzkum použil vajíčka, která darovaly jeho dvě spolupracovnice. To bylo považováno za neetické a neobjektivní. Vědec se poté vzdal veřejného působení. Odešel z vedení světové banky kmenových buněk a ze všech státních a soukromých organizací, v nichž působil. Na univerzitě však byl činný dál.

Její rektorka tvrdí, že revizní tým předloží v pondělí členům U Sok-hwangovy výzkumné skupiny podrobný dotazník, který má napomoci dopátrat se pravdy. Pokud U Sok-hwangův tým bude při vyšetřování spolupracovat, může komise dojít k závěrům do jednoho nebo dvou týdnů. Rektorka však podle agentury Reuters připustila, že nejnovější zprávy vyvolaly o výzkumu U Sok-hwanga pochybnosti.

Samotný vědec podezření odmítl a prohlásil, že může své pokusy s kmenovými buňkami zopakovat a prokázat tak jejich pravost. Nebude to však hned, protože pět zmražených kmenových buněk, které má k dispozici, je teprve ve stadiu postupného rozmrazování. Výsledky proto očekává do deseti dnů.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...