130 let

Embryonální buňky | foto: Repro LN

Univerzita prošetří "pána klonů"

Věda
  •   9:24
SOUL - Je slavný vědec U Sok-hwang podvodník? Prověřit se to chystá jihokorejská národní univerzita, jež prošetří jeho výzkum kmenových buněk a klonování. Rozhodla se tak poté, co se objevily náznaky, že část výsledků a pokusů byla zfalšována.
Informace zveřejněné ve čtvrtek značně zpochybnily výsledky U Sok-hwangovy práce - letošního údajného průlomového naklonování psa a loňského údajného naklonování prvního lidského embrya pro účely výzkumu.

Publikováním těchto výsledků práce, nyní zpochybněných, se U Sok-hwang stal světoznámým. Zásadní článek o nich vyšel v časopise Science. Tento týden však Gerald Schatten z Pittsburské univerzity dopisem požádal, aby nebyl uváděn jako spoluautor. Odůvodnil to tím, že zjistil, že některé části zprávy mohly být zfalšované.
Kmenové buňky mají schopnost přeměnit se v jakoukoli buňku či tkáň. Podle odborníků je možné jimi léčit závažné nemoci nebo napravit poškozené tkáně. Dosud se předpokládalo, že U Sok-hwang dosáhl průlomového výsledku naklonováním kmenových buněk, které byly uzpůsobeny přímo konkrétním osobám, v tomto případě vážně postiženým pacientům. Jeho tým prý sloučil dědičný materiál z kožních buněk pacientů a vaječné buňky bez jádra od dárkyň. Tím prý vznikla embrya v raném stadiu (blastocyty), z nichž údajně výzkumníci získali pro každého pacienta konkrétní linii kmenových buněk. Reálnost všech těchto výsledků se nyní prověřuje.


Podle korejské televize pak jiný vědec tvrdil, že jej U Sok-hwang nutil, aby ve své laboratoři zfalšoval výsledky testů. "Devět z 11 dodaných namnožených buněčných řad bylo prý falešných a u dvou zbývajících byla autenticita nejasná," uvedl dotyčný vědec.

U Sok-hwang poprvé narazil letos v listopadu, když byl nucen uznat, že pro výzkum použil vajíčka, která darovaly jeho dvě spolupracovnice. To bylo považováno za neetické a neobjektivní. Vědec se poté vzdal veřejného působení. Odešel z vedení světové banky kmenových buněk a ze všech státních a soukromých organizací, v nichž působil. Na univerzitě však byl činný dál.

Její rektorka tvrdí, že revizní tým předloží v pondělí členům U Sok-hwangovy výzkumné skupiny podrobný dotazník, který má napomoci dopátrat se pravdy. Pokud U Sok-hwangův tým bude při vyšetřování spolupracovat, může komise dojít k závěrům do jednoho nebo dvou týdnů. Rektorka však podle agentury Reuters připustila, že nejnovější zprávy vyvolaly o výzkumu U Sok-hwanga pochybnosti.

Samotný vědec podezření odmítl a prohlásil, že může své pokusy s kmenovými buňkami zopakovat a prokázat tak jejich pravost. Nebude to však hned, protože pět zmražených kmenových buněk, které má k dispozici, je teprve ve stadiu postupného rozmrazování. Výsledky proto očekává do deseti dnů.
Autor: Lidovky.cz