Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

UPC zrychluje internet přes kabel

Internet - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Konkurenční boj o zákazníky na trhu připojení k internetu se zostřuje. Zářijové zvýšení rychlosti internetu pomocí technologie ADSL, které zavedla Telefónica, nezůstalo bez odezvy ani u největšího poskytovatele kabelového připojení k internetu.

Společnost UPC začala včera večer obesílat své zákazníky e-mailem, ve kterém oznamuje zvýšení rychlostí svého připojení až na třicet megabitů za vteřinu. Operátor informace z e-mailu na dotaz LN potvrdil.

U klientů, kteří již využívají internet od UPC, se rychlost zvýší postupně od prvního ledna příštího roku.

Například zákazníci, kteří dnes využívají internet o nejnižší rychlosti 2 megabity za vteřinu, za který platí 490 korun, budou od ledna tutéž částku platit za 10 megabitů. Nejrychlejší dnes nabízený internet UPC „Extreme“ pak z dvaceti zrychlí na třicet megabitů. UPC má přes milion zákazníků, z toho služeb kabelového připojení k internetu využívá asi 280 tisíc. Připojení ADSL u dominantního poskytovatele této technologie, společnosti Telefónica, využívá přes 600 tisíc zákazníků.

Kolik klientů využívá rychlý internet
UPC má přes milion zákazníků. Služeb kabelového připojení k internetu využívá asi 280 tisíc. Připojení ADSL u dominantního poskytovatele této technologie, společnosti Telefónica, využívá přes 600 tisíc zákazníků.

UPC zároveň snižuje počet nabízených produktů pro nové zákazníky na dva a nabízet jim bude ode dneška jen rychlosti deset a dvacet megabitů za sekundu za 490, respektive 800 korun.

„Po obchodní stránce se UPC dost ,opičí‘ po Telefónice a její nabídce ADSL, zejména zjednodušením nabídky jen pro dvě různé služby,“ komentuje rozhodnutí operátora nezávislý analytik Jiří Peterka.

Bude kabel dále zrychlovat?
Telefónica nabízí své základní připojení rychlosti osm megabitů za 475 korun. Zákazníci ale musejí platit ještě paušál za pevnou telefonní linku, který u operátora činí dalších minimálně 356 korun.

To u kabelového připojení nutné není, je možné objednat samostatně pouze internet, aniž by zákazníci museli platit za telefon či televizi. Podle Peterky je zásadní výhodou kabelového internetu to, že operátor je schopný rychlosti, které nabízí, skutečně dodržet.

Maximální rychlosti u technologie ADSL jsou naopak jen teoretické. Se zvyšující se vzdáleností od ústředny rapidně klesají.

„Po technické stránce má společnost UPC skutečně navrch. Nově zrychlené ADSL od Telefóniky naráží na fyzikální limity a řada jejích zákazníků se dočká fakticky mnohem nižších rychlostí, než jaké jsou nabízeny a za jaké platí,“ řekl LN Peterka. Zvýšení rychlostí nemusí ale být jen pozitivní zprávou. Český trh s vysokorychlostním připojením funguje totiž tak, že jeden velký hráč přijde s lepší nabídkou a ostatní jej „dotahují“.

Technologie rychlého připojení na internet ADSL už ale není dalšího výrazného zrychlování schopna. „Kabel nebude cítit tlak na to, aby zrychloval dále, ačkoli technicky je to stále možné. A optických přípojek je zatím příliš málo na to, aby byly výraznou konkurencí,“ říká Peterka.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!