Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Urychlovač částic překonal svůj rekord a čeká ho odpočinek

Věda

  22:25
ŽENEVA - Urychlovač částic Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) tento týden překonal vlastní rekord ve srážkách protonů. Zařízení bude nyní na krátkou dobu odstaveno, aby mohly být v únoru zahájeny pokusy s paprsky o ještě větší intenzitě.

Laboratoře ve švýcarském výzkumném centru jaderné fyziky CERN foto: Reprofoto

Urychlovač o obvodu 27 kilometrů se nachází na švýcarskofrancouzské hranici poblíž Ženevy a dokáže urychlit pohyb částic tak, že dosahují téměř rychlosti světla. Při jejich srážkách se tudíž mohou vytvořit podmínky, které existovaly těsně po předpokládaném vzniku vesmíru.

Lepší závěr roku jsme si nemohli přát
"Během první fáze výzkumu splnil urychlovač svoji funkci dokonale.
Otestovali jsme jeho funkce, podařilo se nám získat data pro kalibraci a zjistili jsme, co je potřeba udělat pro to, aby bylo zařízení připraveno na pokusy o větší intenzitě," uvedl ředitel CERN Rolf Heuer. "Lepší závěr roku 2009 jsme si ani nemohli přát," píše Heuer v prohlášení.

Obří urychlovač částic CERN

Vědcům se minulý týden podařilo uskutečnit srážku protonů o energii 2,36 teraelektronvoltů (TeV), čímž se jim podařilo překonat vlastní rekord 1,96 TeV z 30. listopadu. Ženevský urychlovač je největším zařízením svého druhu a v plné síle dokáže vysílat paprsky protonů až o síle sedmi TeV, čímž umožní provádět srážky o intenzitě 14 TeV.

Zařízení nyní bude do února 2010 odstaveno, aby mohla být zahájena druhá fáze výzkumu. Urychlovač byl uveden do provozu v září 2008 a po deseti dnech musel být kvůli poruše vypnut. Znovu byl spuštěn v listopadu 2009.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat