Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Úspěšný test posílil naděje na dosažení řízené termojaderné fúze

Podmínkou zahájení fúze je soustředení ohromné energie do minimálního prostoru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podmínkou zahájení fúze je soustředení ohromné energie do minimálního prostoru | foto: U.S Department of Energy

Washington  Američtí vědci oznámili dokončení další klíčové etapy na cestě ke kontrolované jaderné fúzi, která by se mohla stát nevyčerpatelným a čistým zdrojem energie a vyřešit tak trvale problém se skleníkovými plyny na planetě.

Odborníkům amerického ústavu National Ignition Facility (NIF) podařilo poprvé překročit hranici megajoulu s více než 111 miliony stupňů Celsia, když soustředili paprsky 192 laserů o velmi vysokém výkonu na trubičku velikosti větší tužky obsahující deuterium a tritium, dva přírodní lehké izotopy vodíku.

Tím se více než kdokoli dříve přiblížili velmi těsně k teplotě potřebné pro zahájení termojaderné fúze, uvedla agentura AP s odvoláním na ornámení NIF. Jadernou fúzí se rozumí spojení izotopů do větších celků, při němž se uvolňuje nepředstavitelné množství energie Podobné procesy probíhají běžně ve Slunci a většině hvězd ve vesmíru a jsou zdrojem jejich energie.

Kritická hranice nadosah
"NIF prokázal schopnost vyrábět dostatečně dlouho energii potřebnou k experimentům s fúzí, k nimž by mělo dojít ještě letos," prohlásil ředitel NIF Ed Moses. NIF je součástí laboratoří Lawrence Livermora v Kalifornii.

Teplota dosažená během několika miliardtin vteřiny pomocí velevýkonných laserů soustředěných na ploše velké asi jako fotbalové hřiště vytvořila energii přesahující asi 500krát všechnu podobně vyrobenou energii v USA a 13krát větší než vyrobila jakákoli jiná skupina laserů kdekoli na světě.

"Překročit hranici megajoulu nás přibližuje k zahájení jaderné fúze.

Ukazuje také enormní potenciál jedné z největších vědeckých a inženýrských výzev naší epochy," řekl Thomas D'Agostino, ředitel amerického Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA).

Naděje, že termojaderná fúze se kolem roku 2050 stane hlavním zdrojem energie lidstva, spočívá především v mezinárodním projektu Iter, největším tokamaku na světě budovaném u jihofrancouzského Cadarache.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....