Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Americe otevřou sloní spermabanku

Věda

  7:57
PRETORIE/PITTSBURGH - Američtí zoologové chtějí vytvořit svou první banku sloního spermatu, ale narážejí na byrokratické problémy při přepravě neobvyklé zásilky z Jihoafrické republiky.
Slon (ilustrační foto)

Slon (ilustrační foto) foto: ČTK

Vedení zoologické zahrady v Pittsburghu se podle listu Pittsburgh Tribune-Review zatím marně snaží opatřit si vývozní povolení pro šestnáct litrů zmrazeného sloního semene, které by mělo do USA dorazit z Pretorie.

"Trvá to déle, než jsme čekali," řekla listu šéfka pittsburské zoo Barbara Bakerová. "Když jsme do toho ale šli, uvědomovali jsme si, že to před námi nikdo nevyzkoušel," dodala s tím, že sloní sperma by mělo do USA dorazit snad do měsíce.

Sloní rodina

Vědci shromáždili vzorky sloního semene loni v rámci dvouletého mezinárodního projektu. Cílem je přispět k rozmnožení sloní populace v zajetí, aniž by sloní samci museli putovat z místa na místo. Své vzorky už v roce 2009 shromáždili zoologové ve Francii, aby vytvořili první banku sloního spermatu v Evropě.

SLONI MAJÍ VLASTNÍ PODCHODY

Semeno pro Ameriku se podařilo získat až loni. Během expedice, kterou anonymní sponzor financoval částkou 125.000 dolarů (přes dva miliony korun), byli sloni znehybněni a semeno jim bylo odebráno. Pro USA je projekt důležitý, protože v tamních zoologických zahradách je už většina slonů v letech. Tato zvířata se mohou dožít až 50 let, ale potomky přivádějí na svět zhruba do třiceti. "Sloní populace v USA by vyhynula do čtyřiceti let, takže potřebujeme čerstvou krev," řekla mluvčí pittsburské zoo Connie Georgeová.

Křišťálová lupa 2011

V Pittsburghu ale musejí být trpěliví, protože věc se protahuje. Nikdy předtím totiž nikdo šestnáct litrů sloního spermatu tak daleko neposílal a jihoafrické paragrafy si s odesláním zmrazeného materiálu nevědí rady.

Semeno je ale prý v perfektním stavu, a bude-li správně uskladněno, může vydržet léta.Až zásilka dorazí, bude schopna obtěžkat na tři stovky slonic. Inseminace prý bude zdarma.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat