Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Baltském moři se našly vraky několik set let starých lodí

Věda

  10:30
STOCKHOLM - Několik století staré vraky lodí, z nichž některé jsou neobvykle dobře zachované, objevila plynárenská společnost, která buduje podmořský ropovod v Baltickém moři mezi Ruskem a Německem.

Pohled na vrak lodi foto: ČTK

Nejstarší vrak pravděpodobně pochází za středověku a mohl by být starý až 800 let, zatímco jiné jsou zřejmě ze 17. a 18. století, řekl Peter Norman ze švédského úřadu pro národní dědictví.

"Mohlo by to být zajímavé, ale my jsme je viděli jen na obrázku a jen zvenku. Mnoho z nich zřejmě zůstalo naprosto nedotčených. Vypadají velmi zachovale," řekl Norman.

V Baltském moři již byly objeveny tisíce vraků, od středověkých lodí až po válečné, které byly potopeny za světových válek ve 20. století.

Poslední objev učinilo konsorcium Nord Stream při průzkumu mořského dna východně od švédského ostrova Gotland, kde staví ropovod dlouhý 1200 kilometrů. Dvanáct vraků bylo objeveno v 48 kilometrů dlouhém a dva kilometry širokém koridoru. Tři z nich mají nedotčený trup a leží převrácené dnem vzhůru v hloubce 130 metrů.

Švédští námořní archeologové analyzovali obrázky vraků a soudí, že by mohli mít velkou historickou hodnotu.

"Obsah by nám mohl hodně vypovědět o každodenním životě té doby," řekl Norman.

Není jasné, zda bude možné některou loď zachránit, ale úřad pro národní dědictví doufá, že je prozkoumají potápěči. Mnoho vraků je v hloubce, která vyžaduje velmi náročné a vyspělé potápěčské operace.

Konsorcium Nord Stream, které chce začít stavět v dubnu, slíbilo, že při práci vraky nijak nepoškodí. Oblast, ve které byly objeveny, je ve švédské ekonomické zóně, ale ne na trase plánovaného ropovodu.

Konsorcium Nord Stream při průzkumu mořského dna objevilo řadu jiných objektů, například našlo 80 mořských min nebo pračku.

Nejslavnější námořním objevem Švédska je královská válečná loď Vasa, která je nyní v muzeu ve Stockholmu. Vasa byla vyzdvižena z stockholmského přístavu v roce 1961, tedy 333 let poté, co se potopila na své první cestě.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat