Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

V Baltském moři se našly vraky několik set let starých lodí

Pohled na vrak lodi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na vrak lodi | foto: ČTK

STOCKHOLM Několik století staré vraky lodí, z nichž některé jsou neobvykle dobře zachované, objevila plynárenská společnost, která buduje podmořský ropovod v Baltickém moři mezi Ruskem a Německem.

Nejstarší vrak pravděpodobně pochází za středověku a mohl by být starý až 800 let, zatímco jiné jsou zřejmě ze 17. a 18. století, řekl Peter Norman ze švédského úřadu pro národní dědictví.

"Mohlo by to být zajímavé, ale my jsme je viděli jen na obrázku a jen zvenku. Mnoho z nich zřejmě zůstalo naprosto nedotčených. Vypadají velmi zachovale," řekl Norman.

V Baltském moři již byly objeveny tisíce vraků, od středověkých lodí až po válečné, které byly potopeny za světových válek ve 20. století.

Poslední objev učinilo konsorcium Nord Stream při průzkumu mořského dna východně od švédského ostrova Gotland, kde staví ropovod dlouhý 1200 kilometrů. Dvanáct vraků bylo objeveno v 48 kilometrů dlouhém a dva kilometry širokém koridoru. Tři z nich mají nedotčený trup a leží převrácené dnem vzhůru v hloubce 130 metrů.

Švédští námořní archeologové analyzovali obrázky vraků a soudí, že by mohli mít velkou historickou hodnotu.

"Obsah by nám mohl hodně vypovědět o každodenním životě té doby," řekl Norman.

Není jasné, zda bude možné některou loď zachránit, ale úřad pro národní dědictví doufá, že je prozkoumají potápěči. Mnoho vraků je v hloubce, která vyžaduje velmi náročné a vyspělé potápěčské operace.

Konsorcium Nord Stream, které chce začít stavět v dubnu, slíbilo, že při práci vraky nijak nepoškodí. Oblast, ve které byly objeveny, je ve švédské ekonomické zóně, ale ne na trase plánovaného ropovodu.

Konsorcium Nord Stream při průzkumu mořského dna objevilo řadu jiných objektů, například našlo 80 mořských min nebo pračku.

Nejslavnější námořním objevem Švédska je královská válečná loď Vasa, která je nyní v muzeu ve Stockholmu. Vasa byla vyzdvižena z stockholmského přístavu v roce 1961, tedy 333 let poté, co se potopila na své první cestě.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...