Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

V Británii roste počet uživatelů deprivačních nádrží. Mohou vyléčit stres i úzkost

USA

  7:07
LONDÝN - Deprivační nádrže, známé také pod anglickým názvem floating tank, jsou temné, zvukotěsné kapsle, kde se lidé po celé hodiny nechávají nadnášet teplou vodou. Několik desetiletí byly předmětem zájmu různých komunit hnutí New Age či hippie, ale v posledních letech stoupá počet lidí, kteří je v Británii využívají, napsal zpravodajský server BBC News.
Léčivá koupel - ilustrační foto.

Léčivá koupel - ilustrační foto. foto: Shutterstock

„Zbavíte se veškerých smyslových vjemů - vaše tělo nijak nespoutává vaši mysl. Na téhle planetě nic podobného neexistuje,“ říká Gary Mossman, 26letý mistr tatér z Basingstokeu. Deprivační nádrže začal používat, aby zažil to, co popisuje jako „stav théta“ - opojné či transu podobné rozpoložení, o němž doufá, že mu pomůže k větší kreativitě při tvorbě tatérských návrhů.

Zájem o testování psychedelika je v Česku obrovský. Dobrovolníky odmítají

„Jde o to, abyste si v hlavě vytvořili čisté plátno a na něm si pak mohli namalovat něco naprosto originálního. Je to jako stav těsně před usnutím, kdy máte velmi živou představivost a věci se vám jednoduše samy objevují v hlavě,“ vysvětluje.

Původním záměrem těchto nádrží, které byly vyvinuty v 50. letech minulého století, bylo zkoumat lidské vědomí a experimentovat s ním. Fanoušci seriálu Simpsonovi si jistě vzpomenou na psychedelickou zkušenost Homera v deprivační nádrži, jiným se vybaví film Mutace z roku 1980 a děsivé účinky experimentů vědce, které prováděl sám na sobě.

Smyslovou deprivaci ve vodou naplněných nádržích poprvé studoval kontroverzní vědec John C. Lilly, ale jeho zájem o psychedelické drogy a komunikaci s delfíny se postaral o to, že mnozí odmítali brát jeho výzkum vážně.

Nyní ovšem znovu rostoucí počet vědců začíná studovat účinky smyslové deprivace. V roce 2015 například vznikla laboratoř zasvěcená studiu deprivačních nádrží v Ústavu pro výzkum mozku v americké Tulse.

První studie naznačují, že vznášení na vodě - oficiálně označované jako metoda REST (Restricted Environmental Stimulation Therapy) - by mohlo být užitečné při léčbě stresu a úzkostných stavů, jako je posttraumatická stresová porucha. Ve Švédsku, kde pacientům může pobyt v deprivační nádrži doporučit lékař i zaměstnavatel, jich existuje v přepočtu na obyvatele víc než kdekoli jinde na světě.

Léčebné účinky

Mnozí nováčci, kteří floating tank vyzkoušejí, jsou přitahováni širokou škálou potenciálních přínosů pro zdraví, které na svých internetových stránkách uvádějí lázeňská střediska či další zařízení nabízející pobyt v deprivační nádrži. Zatím se ale nepodařilo všechna tato tvrzení podpořit důkazy.

Někteří zjišťují, že pobyt v nádrži poskytuje úlevu od bolestivých zánětlivých stavů. Jiní věří, že pravidelné vznášení může vylepšit náladu, schopnost řešit problémy i kreativitu.

Netradiční relax. V Jižní Koreji meditují lidé ve falešných věznicích

„Dělám to, abych si předem vizualizoval svůj příští zápas,“ říká Adam Adshead, mistr bojových umění z Manchesteru. A dodává, že už rok a půl chodí do nádrže každý týden. „Když člověka nic nerozptyluje, mnohem snáz se soustředí. Spousta sportovních psychologů zvažuje používání deprivačních nádrží jako způsob, jak sportovcům pomoci vizualizovat vlastní výkon.“ Ve Spojených státech deprivační nádrže pomohl zpopularizovat jejich nadšený uživatel, komik a sportovní komentátor Joe Rogan. V USA je nyní více než 300 středisek nabízejících tuto službu a první s 24hodinovým provozem se nedávno otevřelo v oregonském Portlandu.

V deprivační nádrži člověk prakticky nic nevidí, neslyší ani necítí, což navozuje hluboce uvolněný stav podobný účinku meditace. Tato prakticky úplná smyslová deprivace však také může vést k halucinacím a pocitům, jako by se člověk ocitl mimo vlastní tělo.

„Jednou jsem opravdu cítil, jako by mě cosi vyzvedlo z mého těla. Díval jsem se na sebe dolů, bylo to dost surrealistické,“ vzpomíná Adshead. „Není to děsivé. Jen jsem měl pocit, že má duše odplouvá do hlubokého meditačního stavu. Ale to stane jen tak jednou za 50 pobytů v nádrži.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!