Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Brně chystají podzemí pro spektrometr za 145,5 milionu

Věda

  7:00
BRNO - V kampusu Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích začali budovat zázemí pro unikátní spektrometr za 145,5 milionu korun, který se stane nejdražší součástí vybavení Středoevropského technologického institutu (CEITEC). Kvůli své váze a kvůli ochraně před vibracemi z okolního prostředí bude přístroj umístěn pod zemí.

ilustrační foto foto: www.isibrno.cz

Podobných přístrojů je zatím na světě pouze pět, z toho dva v Evropě. Brněnský přístroj je výjimečný svými parametry, citlivostí a rozlišením. Plný název přístroje zní spektrometr nukleární magnetické rezonance. Spektroskopie se využívá při studiu trojrozměrné struktury látek na atomární úrovni a umožňuje také studium dynamiky molekul. Podobné přístroje pomáhají objasnit, jak fungují živé organismy.

"Výsledky výzkumu ze spektrometru lze v budoucnu využít třeba při vývoji nových léčiv nebo v chemickém průmyslu," uvedl vedoucí Centra strukturní biologie Vladimír Sklenář.

Spektrometr má být zprovozněn v říjnu

V kampusu Masarykovy univerzity jsou už z minulosti vybudované dvě podzemní laboratoře - při pohledu ze zemského povrchu připomínají mohylové pahorky. V jedné z laboratoří bude umístěn i nový spektrometr. V sousedství dělníci nyní vyhloubili další výkop pro nové prostory, do nichž vědci umístí další přístroje a zázemí. Stavební práce potrvají přibližně půl roku. V květnu začnou odborníci s vybavováním laboratoří. "Spektrometr nukleární magnetické rezonance by měl být v provozu od října," řekl Sklenář.

CEITEC je společný projekt brněnských vysokých škol a vědeckých pracovišť. Evropská unie přispěla na vybudování laboratoří a dalšího zázemí zhruba pěti miliardami korun. Po dokončení CEITEC zaměstná asi 600 vědců, kteří se budou zabývat výzkumem v oblasti přírodních věd, medicíny, nanotechnologií a pokročilých materiálů. Část laboratoří vyroste v Univerzitním kampusu Masarykovy univerzity v Bohunicích, část v kampusu Vysokého učení technického Pod Palackého vrchem. Cílem programu je získat vědomosti nutné pro pochopení základních funkcí a životních procesů na molekulární a buněčné úrovni.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat