Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Brně otestovali při operaci rakoviny prsu nový postup

Věda

  7:36
BRNO - Lékaři z Masarykova onkologického ústavu v Brně otestovali jako první v Česku nový postup při operaci rakoviny prsu, při němž použili nikoli radioaktivní látku, jak tomu bylo v uplynulých 15 letech, ale magnetickou. Tento postup je šetrnější ke zdraví pacientek i zdravotníků, šetří čas i náklady, řekl novinářům lékař Oldřich Coufal. Bude nyní na ministerstvu zdravotnictví, zda začne nový postup proplácet.
Prsa (ilustrační foto)

Prsa (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Při operaci rakoviny prsu odebírají chirurgové pacientce takzvanou sentinelovou uzlinu. Je to hlavní uzlina v rakovinou postiženém místě a je nutné ji přímo při výkonu najít v těle. K tomu se až dosud používala radioaktivní látka, která se po vpíchnutí do těla zachytila v uzlině, lékaři ji následně s využitím detektoru našli a uzlinu vyjmuli k dalšímu zkoumání na patologii.

Ženy dbají na prevenci. Na screening rakoviny prsu chodí 60 % procent

Loni ve světě ale vznikly první podrobnější vědecké postupy, při nichž radioaktivní látku vyměnili za magnetickou. Postup zůstal stejný. Chirurg vpíchne magnetickou látku do těla a magnetometrem uzlinu najde. Tento postup testoval od počátku roku také brněnský Masarykův onkologický ústav, který je největším zdravotnickým zařízením v ČR pro boj s nádorovými onemocněními.

Neškodná látka

U všech 20 pacientek magnetická látka rychle a přesně ukázala na sentinelovou uzlinu. Výhoda spočívá v tom, že ji chirurg může pacientce vpíchnout sám, zatímco radioaktivní látku musí vyrobit oddělení nukleární medicíny, které ale mnohé nemocnice v zemi nemají. I když je radioaktivita u radioaktivní látky zanedbatelná, magnetická látka je naprosto neškodná.

„Magnetická látka je vhodnější nejen kvůli zdraví pacientky, ale i zdravotnickému personálu, který radioaktivní látku aplikuje při velkém množství výkonů,“ vysvětlil Coufal. V Česku byla loni rakovina prsu zjištěna u zhruba 7000 žen. V republice tak patří k nejvážnějším onkologickým onemocněním.

Autoři: ,

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Mohlo by vás zajímat