Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Brně představují unikátní přístroj na výrobu nanovláken

Věda

  7:00
BRNO - Česká společnost Contipro, která se už přes dvacet let zabývá vývojem a výrobou biotechnologických látek a v posledních letech i nanotechnologiemi pro medicínské účely, představuje tento týden v Brně na konferenci NanoCon 2012 přístroj 4SPIN.

Nanotechnologie (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Zařízení zjednoduší výzkum a výrobu nanovlákenných materiálů pro medicínu. Řešení přístroje je natolik inovativní, že jeho součásti kryjí čtyři mezinárodní patenty a zařízení je ochráněno průmyslovým vzorem, informoval v tiskové zprávě Tomáš Papež z firmy Contipro.

ČTĚTE TAKÉ:

"Chtěli jsme vyvíjet kompozity pro medicínu z přírodních látek, tzv. biopolymerů. Mají výhodu v tom, že tělo proti nim nebojuje, nezpůsobují alergické reakce a v těle se po použití beze zbytku rozloží," uvedl Papež.

Na trhu však neexistoval přístroj, který by tyto látky přetvářel do vlákenné struktury, jež by napodobila strukturu živých tkání. Proto si firma z Dolní Dobrouče na Orlickoústecku vyvinula zařízení sama. Jeho prodej plánuje až příští rok.

"Nanovlákenné materiály připravujeme denně a tento přístroj pracuje sám, uspoří drahé roztoky a jeho obsluhu zvládnou i vysokoškolští studenti. Otevírají se tak velké možnosti pro akademický výzkum nových nanomateriálů pro medicínu," řekl šéf vývojového týmu Marek Pokorný.

Contipro si od přístroje 4SPIN slibuje výrazné zkvalitnění a urychlení jinak velmi zdlouhavého procesu výzkumu nanomateriálů pro medicínu. Ty umožňují například regenerovat svaly nebo z několika buněk vytvořit novou chrupavku. Z nanovláken je také možné vytvořit kanálky usnadňující srůst nervů. Nanobiotechnologie obecně slibuje možnost řešit problémy, s nimiž si medicína dosud neuměla uspokojivě poradit.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat