Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Brně představují unikátní přístroj na výrobu nanovláken

Nanotechnologie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nanotechnologie (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

BRNO Česká společnost Contipro, která se už přes dvacet let zabývá vývojem a výrobou biotechnologických látek a v posledních letech i nanotechnologiemi pro medicínské účely, představuje tento týden v Brně na konferenci NanoCon 2012 přístroj 4SPIN.

Zařízení zjednoduší výzkum a výrobu nanovlákenných materiálů pro medicínu. Řešení přístroje je natolik inovativní, že jeho součásti kryjí čtyři mezinárodní patenty a zařízení je ochráněno průmyslovým vzorem, informoval v tiskové zprávě Tomáš Papež z firmy Contipro.

ČTĚTE TAKÉ:

"Chtěli jsme vyvíjet kompozity pro medicínu z přírodních látek, tzv. biopolymerů. Mají výhodu v tom, že tělo proti nim nebojuje, nezpůsobují alergické reakce a v těle se po použití beze zbytku rozloží," uvedl Papež.

Na trhu však neexistoval přístroj, který by tyto látky přetvářel do vlákenné struktury, jež by napodobila strukturu živých tkání. Proto si firma z Dolní Dobrouče na Orlickoústecku vyvinula zařízení sama. Jeho prodej plánuje až příští rok.

"Nanovlákenné materiály připravujeme denně a tento přístroj pracuje sám, uspoří drahé roztoky a jeho obsluhu zvládnou i vysokoškolští studenti. Otevírají se tak velké možnosti pro akademický výzkum nových nanomateriálů pro medicínu," řekl šéf vývojového týmu Marek Pokorný.

Contipro si od přístroje 4SPIN slibuje výrazné zkvalitnění a urychlení jinak velmi zdlouhavého procesu výzkumu nanomateriálů pro medicínu. Ty umožňují například regenerovat svaly nebo z několika buněk vytvořit novou chrupavku. Z nanovláken je také možné vytvořit kanálky usnadňující srůst nervů. Nanobiotechnologie obecně slibuje možnost řešit problémy, s nimiž si medicína dosud neuměla uspokojivě poradit.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...