Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V centru Říma objevili Apollónovu mozaiku

Věda

  8:35
ŘÍM - Dobře zachovalou nástěnnou mozaiku představující boha Apollóna a múzy objevili v podzemí Trajánových lázní nedaleko Kolosea v centru Říma archeologové.

Archeologové objevili v centru Říma nástěnnou mozaiku boha Apollóna

O nálezu informovala agentura AFP s odvoláním na římskou radnici. "Jde o velmi důležitý objev. Mozaika je v perfektním stavu a lze s jistotou říci, že pochází z let 64 až 109 našeho letopočtu," řekl římský radní pro kulturu Umberto Broccoli. 

MOZAIKA BOHA APOLLÓŃA

Mozaika je na šestnáct metrů široké a dva metry vysoké zdi. Archeologové předpokládají, že zeď ještě pokračuje nejméně osm metrů pod zemí a že v podzemí se skrývají další díla. Mozaika zřejmě zdobila místnost, kde se scházeli bohatí Římané, aby poslouchali hudbu a diskutovali o umění.

I když mozaice chybí část pozadí, lze identifikovat siluetu nahého muže představujícího boha Apollóna, který má přes ramena přehozen plášť.

Člen městské rady v Římě Dino Gasperini řekl, že je důležité pokračovat v pátrání, ale je problém s financemi. "Nyní je třeba najít fondy. Chceme dokončit vykopávky a zpřístupnit je turistům a občanům. Ale k tomu potřebujeme 680 000 eur (zhruba 16,5 milionů korun), z toho 200.000 rychle, protože práce již začaly," řekl.

Podle archeologů další pátrání umožní dozvědět se více o zbytku budovy, k níž patří zeď s mozaikou.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!