Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V centru Říma objevili Apollónovu mozaiku

Věda

  8:35
ŘÍM - Dobře zachovalou nástěnnou mozaiku představující boha Apollóna a múzy objevili v podzemí Trajánových lázní nedaleko Kolosea v centru Říma archeologové.

Archeologové objevili v centru Říma nástěnnou mozaiku boha Apollóna

O nálezu informovala agentura AFP s odvoláním na římskou radnici. "Jde o velmi důležitý objev. Mozaika je v perfektním stavu a lze s jistotou říci, že pochází z let 64 až 109 našeho letopočtu," řekl římský radní pro kulturu Umberto Broccoli. 

MOZAIKA BOHA APOLLÓŃA

Mozaika je na šestnáct metrů široké a dva metry vysoké zdi. Archeologové předpokládají, že zeď ještě pokračuje nejméně osm metrů pod zemí a že v podzemí se skrývají další díla. Mozaika zřejmě zdobila místnost, kde se scházeli bohatí Římané, aby poslouchali hudbu a diskutovali o umění.

I když mozaice chybí část pozadí, lze identifikovat siluetu nahého muže představujícího boha Apollóna, který má přes ramena přehozen plášť.

Člen městské rady v Římě Dino Gasperini řekl, že je důležité pokračovat v pátrání, ale je problém s financemi. "Nyní je třeba najít fondy. Chceme dokončit vykopávky a zpřístupnit je turistům a občanům. Ale k tomu potřebujeme 680 000 eur (zhruba 16,5 milionů korun), z toho 200.000 rychle, protože práce již začaly," řekl.

Podle archeologů další pátrání umožní dozvědět se více o zbytku budovy, k níž patří zeď s mozaikou.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...