Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

V Česku je přes 40 škol, kde se učí v cizím jazyce

Na pražské základní škole v Bílé ulici kombinují angličtinu s výukou několika různých předmětů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na pražské základní škole v Bílé ulici kombinují angličtinu s výukou několika různých předmětů. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Víme, jakou školu si pro své děti přejí čeští rodiče? V zásadě víme, i když na to téma nejsou k dispozici žádné přesné výzkumy. Měla by to být pravděpodobně škola, kam chodí žáci rádi, ale docela určitě škola, která naučí cizí jazyk, nejlépe angličtinu, tak, aby se žákům stal druhou přirozeností, jinak řečeno – jednou ze základních dovedností.

Málokdy k tomu postačí jen běžná jazyková výuka založená na doplňovacích cvičeních a biflování nepravidelných sloves. Důležité je učinit z cizího jazyka nejen cíl, ale i nástroj. "Vždycky jsme to tak cítili," přitakává ředitelka gymnázia ve východočeském Hostinném Ivana Mědílková. "Proto jsme začali s anglickým zeměpisem."

V Hostinném mají štěstí. Tamní učitel zeměpisu a také tělocviku Richard Šváb strávil jako sportovní trenér několik minulých let v cizině, anglicky umí dobře a má to potvrzeno mezinárodní zkouškou. Učit v kvintě zeměpis v angličtině je pro něj snadné.

Pro kvintány to tak úplně snadné samozřejmě není, ale zvykají si. "Každou hodinu začínám úvodem a končím sumářem v češtině," vysvětluje Richard Šváb, "ale na studentech je vidět, že je nová výuka vyloženě baví." Příští rok zavedou v Hostinném v angličtině také biologii, a to nejspíš už v sekundě.

Učebnice v cizím jazyce
Učit vybraný předmět nebo předměty v cizím jazyce je u nás možné nejen na gymnáziích, ale i na základních školách.

Pokud je hledáte, je ovšem dobré vědět, po čem se ptát. Jedna možnost je, že budete hledat ministerstvem školství registrované školy s výukou některých předmětů v cizím jazyce, druhá, že se budete ptát na takzvanou integrovanou výuku, která začíná být známá pod zkratkou CLIL (Content and Language Integrated Learning).

A v čem je rozdíl? Školy registrované ministerstvem musely prokázat, že mají vyškolené učitele. Přitom ale nemusí jít o rodilé mluvčí. Stačí, když má vyučující aprobaci v odborném předmětu a znalost angličtiny přinejmenším na úrovni C1 Evropského referenčního rámce, tedy například všeobecnou státní zkoušku. Takových škol je k dnešku v Česku přes čtyřicet.

Výuka v angličtině

Zajímá vás, kde všude se v Česku vyučuje v cizím jazyce?

Kompletní přehled přináší příloha Akademie úterního vydání deníku LN.

Radka Kvačková

Autor

Radka Kvačkováradka.kvackova@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....