Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Česká domácnost má v průměru 49 baterií. Oproti Západu je výrazně úspornější

Drobné spotřebiče - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drobné spotřebiče - ilustrační foto. |

PRAHA V českých domácnostech je průměrně 17 elektrospotřebičů, ve kterých se nachází 33 přenosných baterií. Lidé navíc doma mají v průměru dalších 16 baterií, osm nových a osm použitých. Vyplývá to z údajů, které ve více než sedmi tisících českých domácností zjistili v projektu Recyklohraní žáci základních a středních škol.

V loňském průzkumu pro neziskovou společnost Ecobat, která má v Česku zpětný odběr použitých baterií na starosti, přitom Češi odhadovali mnohem nižší čísla. Domnívali se, že mají doma průměrně 12,7 baterie.

ČTĚTE TAKÉ:

Zjištěný průměr 49 baterií na domácnost je také výrazně nižší, než ukázaly některé průzkumy v západní Evropě, uvedl jednatel Ecobatu Petr Kratochvíl. "V západní Evropě není výjimkou i 115 přenosných baterií v jedné domácnosti, z toho 15 použitých," dodal.

Třiďte i baterie, nabádá ekolog

S ohledem na počet českých domácností podle sčítání domů a bytů z roku 2011 by tak lidé v Česku mohli mít doma víc než 214 milionů baterií. Jejich recyklací by bylo možné získat téměř 785 tun oceli, 987 tun zinku, 963 tun manganu či přes 70 tun niklu a mědi. "Z tohoto důvodu není radno třídění a recyklaci přenosných baterií podceňovat. Stejně jako dnes již velká část lidí třídí plasty, sklo či papír, měli by všichni třídit i baterie," podotkl Kratochvíl.

Nezisková organizace Ecobat zajišťuje v Česku zpětný odběr baterií od roku 2002. Provozuje více než 18.000 sběrných míst. Loni k recyklaci odebrala 1031 tun baterií, což bylo 32 procent baterií dodaných na trh.

V projektu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět společnost Ecobat organizuje sběr použitých baterií v českých školách. V dalších akcích projektu mohou školáci k recyklaci sbírat drobná elektrozařízení nebo tiskové náplně a tonery. Do programu se zapojilo více než 3000 českých škol.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...