Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

V Chotěbuzi finišuje dostavba Archeoparku, otevře se na jaře

Archeopark je replikou původního slovanského hradiště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeopark je replikou původního slovanského hradiště | foto: ČTK

CHOTĚBUZ (KARVINSKO) V Chotěbuzi-Podoboře na Karvinsku se chýlí k závěru dostavba Archeoparku, který je replikou původního slovanského hradiště. Areál by se měl veřejnosti opět zpřístupnit příští rok na jaře. Říká to Veronika Chmelařová, vedoucí Archeoparku, který spravuje Muzeum Těšínska.

Největší změnou pro návštěvníky bude nová vstupní budova do areálu. Čtyřpatrový objekt s výtahem nabídne potřebné zázemí pro návštěvníky i zaměstnance, které v Archeoparku dosud chybělo. V přízemí budovy bude recepce se sociálním zařízením. „V druhém patře se bude nacházet keramická expozice o historii keramiky, ale hlavně keramická dílna s keramickou pecí a hrnčířským kruhem, kde plánujeme pořádat různé akce pro děti i veřejnost,“ uvedla Chmelařová.

Areál by se měl veřejnosti zpřístupnit příští rok na jaře
Jeden z domků v Archeoparku

Třetí patro je vyhrazeno pro hlavní expozici zaměřenou na historii lokality. „Bude co nejvíce interaktivní. Bude se tam nacházet otevřená expozice, kde návštěvníci uvidí dobové předměty či oblečení. Bude zde několik vitrín s historickými nálezy, ale také tady budou repliky různých předmětů, jako jsou například náramky či nože, které si návštěvníci budou moci osahat a vyzkoušet si je. Chybět nebude ani zařízení, kde poběží didaktická videa, nebo si zájemci prostřednictvím moderních technologií budou moci otestovat získané znalosti,“ řekla Chmelařová.

Čtvrté patro navazuje na novou přístupovou lávku k samotnému historickému areálu, který tak po úpravách bude bezbariérový a měl by být i lépe přístupný handicapovaným návštěvníkům. Dosud totiž zájemci o prohlídku museli k Archeoparku vystoupat po více než stovce příkrých schodů. Strop posledního podlaží navíc zdobí fólie s hvězdným nebem.

Úprav doznal i samotný Archeopark, kde přibyly například dvě repliky historických objektů. „Objevila se tam nová železářská pec a také byly rekonstruovány některé stávající dřevostavby,“ uvedla Chmelařová.

Podle ní by areál po úpravách měl být pro návštěvníky atraktivnější, zaměřit se chce také na zážitkové programy. „Byli bychom velmi rádi, kdyby byl Archeopark prostředkem k tomu, jak udělat muzeum velmi živým a interaktivním prostředím, kde si návštěvníci mohou to poznání vyzkoušet všemi smysly,“ řekla Chmelařová. Příchozí by si tak mohli zkusit třeba pečení chleba nebo se seznámit s tavením železa. Archeopark plánuje i spolupráci se školami.

Archeopark v Chotěbuzi, který je replikou slovanského sídliště z období od poloviny osmého až do 11. století, je kulturní památkou. Patří k nejvýznamnějším pravěkým a středověkým památkám Těšínského Slezska.

Renovaci zhruba za 47 milionů korun zčásti pokryje evropská dotace. Stavebně je areál dokončen, na příští týden je připraveno předání stavby, od počátku příštího roku se začnou dokončovat práce v interiéru.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Advantage Consulting, s.r.o.
BRUSIČ S VOLNÝMI VÍKENDY (25-40.000KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč