Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Chotěbuzi finišuje dostavba Archeoparku, otevře se na jaře

Věda

  7:00
CHOTĚBUZ (KARVINSKO) - V Chotěbuzi-Podoboře na Karvinsku se chýlí k závěru dostavba Archeoparku, který je replikou původního slovanského hradiště. Areál by se měl veřejnosti opět zpřístupnit příští rok na jaře. Říká to Veronika Chmelařová, vedoucí Archeoparku, který spravuje Muzeum Těšínska.

Archeopark je replikou původního slovanského hradiště foto: ČTK

Největší změnou pro návštěvníky bude nová vstupní budova do areálu. Čtyřpatrový objekt s výtahem nabídne potřebné zázemí pro návštěvníky i zaměstnance, které v Archeoparku dosud chybělo. V přízemí budovy bude recepce se sociálním zařízením. „V druhém patře se bude nacházet keramická expozice o historii keramiky, ale hlavně keramická dílna s keramickou pecí a hrnčířským kruhem, kde plánujeme pořádat různé akce pro děti i veřejnost,“ uvedla Chmelařová.

Areál by se měl veřejnosti zpřístupnit příští rok na jaře
Jeden z domků v Archeoparku

Třetí patro je vyhrazeno pro hlavní expozici zaměřenou na historii lokality. „Bude co nejvíce interaktivní. Bude se tam nacházet otevřená expozice, kde návštěvníci uvidí dobové předměty či oblečení. Bude zde několik vitrín s historickými nálezy, ale také tady budou repliky různých předmětů, jako jsou například náramky či nože, které si návštěvníci budou moci osahat a vyzkoušet si je. Chybět nebude ani zařízení, kde poběží didaktická videa, nebo si zájemci prostřednictvím moderních technologií budou moci otestovat získané znalosti,“ řekla Chmelařová.

Pohled na zemi zlata a pyramid. Čeští archeologové mapují starověké říše

Čtvrté patro navazuje na novou přístupovou lávku k samotnému historickému areálu, který tak po úpravách bude bezbariérový a měl by být i lépe přístupný handicapovaným návštěvníkům. Dosud totiž zájemci o prohlídku museli k Archeoparku vystoupat po více než stovce příkrých schodů. Strop posledního podlaží navíc zdobí fólie s hvězdným nebem.

Úprav doznal i samotný Archeopark, kde přibyly například dvě repliky historických objektů. „Objevila se tam nová železářská pec a také byly rekonstruovány některé stávající dřevostavby,“ uvedla Chmelařová.

Podle ní by areál po úpravách měl být pro návštěvníky atraktivnější, zaměřit se chce také na zážitkové programy. „Byli bychom velmi rádi, kdyby byl Archeopark prostředkem k tomu, jak udělat muzeum velmi živým a interaktivním prostředím, kde si návštěvníci mohou to poznání vyzkoušet všemi smysly,“ řekla Chmelařová. Příchozí by si tak mohli zkusit třeba pečení chleba nebo se seznámit s tavením železa. Archeopark plánuje i spolupráci se školami.

Archeopark v Chotěbuzi, který je replikou slovanského sídliště z období od poloviny osmého až do 11. století, je kulturní památkou. Patří k nejvýznamnějším pravěkým a středověkým památkám Těšínského Slezska.

Renovaci zhruba za 47 milionů korun zčásti pokryje evropská dotace. Stavebně je areál dokončen, na příští týden je připraveno předání stavby, od počátku příštího roku se začnou dokončovat práce v interiéru.

Autor: