Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Emirátech úspěšně testovali solární letadlo. Před cestou kolem světa

Věda

  19:46
ABÚ ZABÍ - Letoun na solární pohon Solar Impulse 2 má za sebou další zkušební let před zahájením letu kolem světa. Pokud to dovolí počasí, vydá se na něj v sobotu. Test začal ve 3:30 SEČ na letišti Al-Batín v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech a po hodině se v pořádku vrátil.

Letoun na solární pohon Solar Impulse 2 má za sebou další zkušební let před zahájením letu kolem světa. Pokud to dovolí počasí, vydá se na něj v sobotu. foto: Reuters

Stroj je vylepšenou verzí prvního letadla Solar Impulse, které bylo vyzkoušeno při přeletech nad Evropou, Afrikou a USA. Na povrchu má 17 000 fotovoltaických článků, z nich se s pomocí lithiových baterií dodává energie čtyřem motorům. Stroj měří 72 metrů a váží 2,5 tuny.

Bertrand Piccard a André Borschberg chtějí obletem světa dokázat, že spojením náležité technologie a obnovitelné energie lze dosáhnout mimořádných výkonů považovaných dosud za nemožné.

K cestě kolem světa má stroj odstartovat v Abú Zabí v sobotu. Trasa je rozdělena na 12 etap a vede přes Indii, Čínu a USA. Aniž letadlo použije kapku benzinu, musí překovat dva oceány a trasu dlouhou 35 000 kilometrů. 

25 dní letu

Poletí průměrnou rychlostí mezi 50 a 100 kilometry za hodinu v maximální výšce 8500 metrů. Cesta je naplánována na pět měsíců, přičemž samotný let bude trvat 25 dní. Do Abú Zabí se má Solar Impulse 2 vrátit koncem července nebo začátkem srpna.

Borschberg řekl, že pro zahájení cesty je Blízký východ nejvýhodnější, protože „umožňuje přelet nad Indií a Čínou na začátku sezony a návrat za dobrého počasí“.

V kokpitu je místo pouze pro jednoho pilota a zatím prý nebylo rozhodnuto, kdo bude pilotovat první úsek. Piccard řekl, že celý podnik zajišťuje 130 lidí. 

„Z nich 65 s námi bude cestovat kolem světa a zajišťovat logistiku, zbylých 65 bude v Monaku v kontrolním středisku. Jsou to meteorologové, letečtí kontroloři a inženýři, kteří budou zkoušet trasy, připravovat lety a pomáhat pilotovi, který bude ve vzduchu. Fyzicky jsme připraveni, André se připravuje pomocí jógy a autohypnózy,“ řekl Piccard. Zdůraznil, že jde o světovou premiéru a „velkou výzvu“.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...