Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V gibraltarské jeskyni nalezli abstraktní umění neandertálců

Věda

  7:00
GIBRALTAR - Pravěké rytiny připomínající mřížku pro piškvorky objevil mezinárodní vědecký tým v jeskyni Gorham na Gibraltaru na jihovýchodním cípu Pyrenejského poloostrova. Dílo je datováno do doby starší než 39 000 let a podle doprovodných artefaktů je připisováno neandertálcům. Objev byl publikován v novém čísle amerického odborného časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

V gibraltarské jeskyni nalezli abstraktní umění neandertálců foto: Reprofoto

Vědci uvedli, že jde o dosud nejpřesvědčivější doklad pro to, že tito hominidé také vytvářeli jeskynní umění, což byla činnost připisovaná bez výhrad zatím jen moderním lidem.

Badatelský tým Ruth Blascové a Clivea Finlaysona vyloučil, že by nalezené zářezy vznikly bezděčně nebo náhodou. Není však jednoznačné, co pravěká rytina představuje, podle vědců mohlo jít o mapu, nebo třeba varování pro ostatní, že jeskyně již někomu patří.

PSALI JSME:

"Tvorba maleb nebo rytin na stěnách jeskyní je považována za posun ve vývoji kognitivních schopností člověka. Takovéto chování bylo přisuzováno výlučně moderním lidem a bylo dosud považováno za dělicí hranici mezi našimi přímými předky a ostatními hominidy, včetně neandertálců," uvedl podle serveru theguardian.com jeden z autorů článku Joaquín Rodríguez-Vidal.

Badatelé dodali, že tato abstraktní rytina o celkové ploše asi jeden metr čtvereční je navíc přínosem k celkovému poznání kreativity a inteligence neandertálců.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete