Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V LHC se srazily první protony

Věda

  10:57
Ženeva - V obřím urychlovači Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) se včera večer, tři dny po jeho opětném spuštění, uskutečnily první kolize částic. CERN to oznámil v komuniké vydaném v Ženevě, kde sídlí.

Vědci v řídícím středisku obřího detektoru ATLAS

Badatelé přivedli částice ke kolizi ve čtyřech bodech 27 kilometrů dlouhého kruhového tunelu vybaveného 9600 magnety, které řídí a urychlují jejich tok.

Opatrný začátek
Ke srážce došlo při relativně malé energii,  900 GeV (900 miliard elektronvoltů), každý paprsek přispěl polovinou. V další fázi má být dosaženo hranice 1.2 teraelectron voltů (1,2 bilionů elektronvoltů) .Takové energie dosud žádný urychlovač nedosáhl. LHC by měl dosáhnout energie až 7 TeV na jeden paprsek.

Obří urychlovač částic CERN

Kolize protonů obíhajících tunelem proti sobě by měly vytvářet elementární částice, které nebyly dosud nikdy pozorovány a které převažovaly ve vesmíru těsně po takzvaném velkém třesku, než se spojily, aby vytvořily jádra atomů, napsala agentura AFP.

"Stopy (vytvořené kolizí částic), které pozorujeme, jsou nádherné," řekl mluvčí CERN Andrej Golutvin. Podle dalšího mluvčího Jürgena Schukrafta všichni v kontrolním sále vybuchli nadšením.

Urychlovač byl uveden do provozu v pátek po čtrnáctiměsíční přestávce způsobené závažnou poruchou, jež se objevila už krátce po jeho spuštění.

Dokáže urychlit pohyb částic tak, že dosahují téměř rychlosti světla. Při jejich srážkách se tudíž mohou vytvořit podmínky, které existovaly těsně po předpokládaném vzniku vesmíru.

Autoři: ,