Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V měsíčních kráterech je vody dost, tvrdí NASA

Věda

  20:15
Washington - Experti plánující vybudování stálé základny na Měsíci mají o starost míň. Výsledky mise sondy LCROSS totiž prokázaly, že vody přístupné bez náročného vrtání je na našem souputníkovi nezanedbatelné množství.

Sonda LCROSS v představě ilustrátora foto: NASAReuters

Mise rakety a sondy LCROSS, která měla potvrdit přítomnost vody ve stinných místech na měsíčním povrchu, se završila již před několika týdny. Hned první analýzy výsledků naznačovaly, že životodárná tekutina se na Měsíci vyskytuje. Dosud však nebylo jasné, kolik jí je. Nyní NASA oznámila, že náraz sondy mohl uvolnit až sto litrů vody.

Jsme nadšení," komentoval výsledky Anthony Colaprete z Amesova výzkumného střediska  NASA v kalifornském Moffett Field.

Program LCROSS může americké vesmírná agentura vykázat jako úspěch. Na vodu nespoléhají jen technici plánující měsíční "kolonii", voda stará stovky milionů až miliardy let zajímá i vědce studující vznik sluneční soustavy.

Ostře sledovaný prach
Při misi do Měsíce nejprve narazila nosná raketa a vyrazila do vesmíru gejzír měsíčního prachu. Satelit LCROSS odeslal na Zemi záznam dopadu i vymrštěného měsíčního materiálu, v němž zařízení zaznamenalo hojné množství vodní páry. Sonda pak proletěla mrakem částic a o čtyři minuty později sama dopadla na měsíční povrch.

Záznam dopadu sondy LCROSS jak ho vysílala NASA TV. Komentář v angličtině.

"Odhalujeme tajemství našeho nejbližšího souseda," popsal nové zjištění vedoucí vesmírného výzkumu NASA Michael Wargo. "Měsíc skrývá řadu tajemství a LCROSS přidal další vrstvu našemu poznání."

Výskyt molekul vody v měsíčním povrchu už prokázaly jiné mise. Astronomové ale chtěli zjistit, zda by se životadárná tekutina mohla ukrývat právě v temných kráterech na měsíčních pólech, do nichž neproniká sluneční světlo.

Voda tedy na Měsíci je. Na našem souputníkovi však nemůžeme čekat jezírka, ba ani louže. Jde o hydroxyl (vodík a kyslík), který reaguje s molekulami prachu. Vědci se domnívají, že voda je hojnější na pólech Měsíce.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...