130 let
Detail Perseidy ve Vodnáři.

Detail Perseidy ve Vodnáři. | foto: Astronomický ústav AV ČR

V noci budou padat hvězdy. Perseidy rozjasní oblohu až sedmdesátkrát za hodinu

Věda
  •   8:49
PRAHA - V noci ze středy na čtvrtek vyvrcholí nejznámější meteorický roj Perseidy. Lidé ho mohou pozorovat mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní. Podle astronomů by mělo být vidět průměrně 70 meteorů za hodinu. Doporučují, aby si pozorovatelé našli vhodné místo daleko od měst s co nejlepším výhledem do všech stran. Nepotřebují ani žádný dalekohled.

V noci ze středy na čtvrtek vyvrcholí nejznámější meteorický roj Perseidy. Lidé ho mohou pozorovat mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní. Podle astronomů by mělo být vidět průměrně 70 meteorů za hodinu. Doporučují, aby si pozorovatelé našli vhodné místo daleko od měst s co nejlepším výhledem do všech stran. Nepotřebují ani žádný dalekohled.

Meteory vylétají náhodně po celé obloze a jsou dost výrazné na spatření pouhýma očima. Úkaz je nejlepší pozorovat vleže, například ve spacáku nebo na lehátku. Může se i snadno vyfotografovat pomocí dlouhé expozice a širokoúhlým objektivem.

Měsíc den před novem

Díky vhodné fázi Měsíce, který bude ve fázi jen den před novem, nebude noc v podstatě vůbec osvětlena ani měsíčním svitem. Znovu budou mít Perseidy takto příznivé podmínky až v roce 2018.

Meteorický roj Perseid se jmenuje podle místa v souhvězdí, z něhož meteory vlivem perspektivy zdánlivě vylétají. Znám je už 1757 let. Jsou to prachové částice, které na své dráze zanechala rozpadlá kometa Swift-Tuttle. Roj dostal název podle souhvězdí Persea, protože v tomto souhvězdí mají jeho meteory radiant, což je místo na obloze, odkud jakoby vylétají. V Česku se jim říká Slzy svatého Vavřince podle světce, který má svátek 10. srpna.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás