„Česká republika má hustou síť popularizačních hvězdáren, ale každá to bude mít jinak. Některá dokonce nebude mít pozorování třeba jen proto, že nad západní obzor už nebude mít výhled,“ řekl mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.
Zájemci o pozorování by se měli informovat o aktuálním programu hvězdáren. Určitě otevřeno bude mít observatoř ve středočeském Ondřejově.
Vyjeďte za město
Úkaz se bude například pozorovat z beskydské oblasti tmavé oblohy na česko-slovenském pomezí, kde u chaty Charbulák budou připraveny dalekohledy i s odborným výkladem. „Kdo ale nestihne dojet na hvězdárnu, může zatmění vidět pouhým okem. Je ale dobré se sebrat a jet za město, kde bude tmavá obloha, kde se mnohem lépe zvýrazní načervenalá barva Měsíce při fázi úplného zatmění,“ dodal Suchan.
Zatmění začne okolo 02:50 hodin, kdy na levém horním okraji bude měsíční disk tmavnout. Částečné zatmění nastane o 17 minut později, ve 3:07 hodin. Měsíc bude přibližně hodinu vstupovat do zemského stínu a úplné zatmění nastane ve 04:11 SELČ.
Obrovský Měsíc u obzoru
Kromě zatmění budou moc lidé pozorovat superúplněk, největší úplněk v tomto roce. Právě 28. září ve 03:47 SELČ, tedy pouhou hodinu před maximem zatmění, projde podle astronomů Měsíc na své dráze nejblíže k Zemi. Proti nejmenšímu úplňku je „superúplňek“ na nebi úhlově o přibližně 15 procent větší. Dojem obrovského Měsíce u obzoru je ale optický klam.