130 let
Perseidy mají své jméno od souhvězdí Perseus. Při průletu atmosférou shoří a...

Perseidy mají své jméno od souhvězdí Perseus. Při průletu atmosférou shoří a připomínají padající hvězdy. | foto: Reuters

V noci z neděle na pondělí bude vidět na obloze roj Perseidů

Věda
  •   11:33
Praha - V noci z neděle na pondělí vyvrcholí nejznámější meteorický roj Perseidy. Od půlnoci do čtvrté hodiny ranní bude možné vidět v průměru 70 meteorů za hodinu. Podle astronomů se dají čekat ideální pozorovací podmínky, Měsíc byl v sobotu v novu, a nebude tak svým svitem rušit sledování meteorů. Obloha nabídne i pohled na čtyři nejjasnější planety Sluneční soustavy.

První meteory bývají zpravidla pozorovatelné od 17. července, vrchol nastává před polovinou srpna. Pro sledování meteorů astronomové doporučují místo vzdálené desítky kilometrů daleko od měst, s výhledem do všech stran. Dalekohled není potřeba, meteory se objevují náhodně po celé obloze a jsou dost výrazné na to, aby je bylo možné spatřit okem. 

Perseidy mají svůj název od souhvězdí Perseus, od něhož zdánlivě vylétají. Ve skutečnosti jsou to prachové částice z komety 109P Swift-Tuttle, která se naposledy přiblížila ke Slunci v prosinci 1992. Částečky menší než zrnka písku vstupují do atmosféry rychlostí až 59 km/s a shoří dříve, než mohou dopadnout na povrch Země. Při průletu atmosférou se jasně rozzáří, takže vypadají jako „padající hvězdy“. 

První zmínky o meteorickém roji pochází z 3. století, kdy si jich lidé všimli krátce po umučení svatého Vavřince. Proto se jim někdy také přezdívá Slzy svatého Vavřince.

Autor: ČTK