Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V půlce století bude podle studie čtvrtina světové elektřiny z jádra

Věda

  12:25
PRAHA - Jaderná energetika bude v polovině století vyrábět čtvrtinu veškeré elektřiny ve světě. Výroba elektřiny z jádra se během následujících 40 let ztrojnásobí. Uvádí to studie Nuclear Energy Technology Roadmap, kterou společně vypracovaly Mezinárodní energetická agentura (EIA), Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Agentura pro rozvoj jaderné energetiky (NEA).

Jaderná elektrárna Temelín foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Podle studie se nyní jaderná energetika podílí na celkové světové produkci elektřiny 14 procenty a jaderné zdroje mají celkový výkon 370 GW. Pokud se podaří zvýšit tento výkon do roku 2050 na 1200 GW, podíl jaderné výroby se zvýší na 24 procent. "Bude současně cenným příspěvkem v úsilí zmenšit globální emise CO2 o 50 procent," uvádí studie.

Konkurenceschopnost jaderné energetiky v příštích letech podle studie ovlivní vývoj nových typů jaderných reaktorů s novými palivovými cykly.

Očekává se, že se u všech systémů v jaderných elektrárnách dále zvýší ekonomičnost a spolehlivost provozu. Nové typy jaderných reaktorů budou podle studie vyrábět elektřinu již před rokem 2050.

"Jaderná energetika je nejsilnějším a nejúspěšnějším trumfem ve snaze snížit emise skleníkových plynů. Aby jaderná energetika své cíle splnila, je třeba posílit kapacity jaderného strojírenství a vychovat dostatek odborníků na provoz a údržbu jaderných zařízení," uvádí dokument.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat