Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V půlce století bude podle studie čtvrtina světové elektřiny z jádra

Věda

  12:25
PRAHA - Jaderná energetika bude v polovině století vyrábět čtvrtinu veškeré elektřiny ve světě. Výroba elektřiny z jádra se během následujících 40 let ztrojnásobí. Uvádí to studie Nuclear Energy Technology Roadmap, kterou společně vypracovaly Mezinárodní energetická agentura (EIA), Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Agentura pro rozvoj jaderné energetiky (NEA).

Jaderná elektrárna Temelín foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Podle studie se nyní jaderná energetika podílí na celkové světové produkci elektřiny 14 procenty a jaderné zdroje mají celkový výkon 370 GW. Pokud se podaří zvýšit tento výkon do roku 2050 na 1200 GW, podíl jaderné výroby se zvýší na 24 procent. "Bude současně cenným příspěvkem v úsilí zmenšit globální emise CO2 o 50 procent," uvádí studie.

Konkurenceschopnost jaderné energetiky v příštích letech podle studie ovlivní vývoj nových typů jaderných reaktorů s novými palivovými cykly.

Očekává se, že se u všech systémů v jaderných elektrárnách dále zvýší ekonomičnost a spolehlivost provozu. Nové typy jaderných reaktorů budou podle studie vyrábět elektřinu již před rokem 2050.

"Jaderná energetika je nejsilnějším a nejúspěšnějším trumfem ve snaze snížit emise skleníkových plynů. Aby jaderná energetika své cíle splnila, je třeba posílit kapacity jaderného strojírenství a vychovat dostatek odborníků na provoz a údržbu jaderných zařízení," uvádí dokument.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat