Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V půlce století bude podle studie čtvrtina světové elektřiny z jádra

Věda

  12:25
PRAHA - Jaderná energetika bude v polovině století vyrábět čtvrtinu veškeré elektřiny ve světě. Výroba elektřiny z jádra se během následujících 40 let ztrojnásobí. Uvádí to studie Nuclear Energy Technology Roadmap, kterou společně vypracovaly Mezinárodní energetická agentura (EIA), Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Agentura pro rozvoj jaderné energetiky (NEA).

Jaderná elektrárna Temelín foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Podle studie se nyní jaderná energetika podílí na celkové světové produkci elektřiny 14 procenty a jaderné zdroje mají celkový výkon 370 GW. Pokud se podaří zvýšit tento výkon do roku 2050 na 1200 GW, podíl jaderné výroby se zvýší na 24 procent. "Bude současně cenným příspěvkem v úsilí zmenšit globální emise CO2 o 50 procent," uvádí studie.

Konkurenceschopnost jaderné energetiky v příštích letech podle studie ovlivní vývoj nových typů jaderných reaktorů s novými palivovými cykly.

Očekává se, že se u všech systémů v jaderných elektrárnách dále zvýší ekonomičnost a spolehlivost provozu. Nové typy jaderných reaktorů budou podle studie vyrábět elektřinu již před rokem 2050.

"Jaderná energetika je nejsilnějším a nejúspěšnějším trumfem ve snaze snížit emise skleníkových plynů. Aby jaderná energetika své cíle splnila, je třeba posílit kapacity jaderného strojírenství a vychovat dostatek odborníků na provoz a údržbu jaderných zařízení," uvádí dokument.

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat