Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Řecku se spekuluje, že vědci našli hrob Alexandra Velikého

Věda

  14:36
ATÉNY - Řecko žije spekulacemi, že se archeologům podařilo najít hrob starověkého vládce Alexandra Makedonského. Vědci totiž na severu země odkrývají pohřební mohylu, kolem níž se táhne 500 metrů dlouhá a tři metry vysoká zeď obložená mramorem. To napovídá, že tam byla pohřbena velmi významná osobnost.

Busta Alexandra Makedonského. foto: wikimedia.org

Aténské ministerstvo kultury se však pokouší nadšení mírnit a upozorňuje, že na jakékoli závěry je zatím brzy. Píší o tom řecká média.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedoucí archeoložka regionu Makedonie Aikaterini Peristeriová v řeckém rozhlase varovala před šířením neověřených zpráv. "Není seriózní mluvit o Alexandrově hrobu. Ještě jsme vůbec nezačali kopat uvnitř hrobky. Nemůžeme tedy tvrdit vůbec nic," řekla.

Objev hrobky poblíž starověkého města Amfipolis asi 600 kilometrů severně od metropole považují odborníci za významný, ale zatím ho nespojují s žádnou konkrétní osobou. Fámy začali rozšiřovat amatérští archeologové, kteří hrobku připsali Alexandru Velikému. Experti mluví spíš o tom, že hrobka ze 4. století před naším letopočtem by mohla teoreticky patřit panovníkově manželce a synovi.

Archeologické naleziště u řeckého města Amfipolis.

Alexandr Veliký byl jedním z nejúspěšnějších vojevůdců v dějinách. Spravoval velkou část tehdy známého světa, jeho říše sahala až k Indii. Zemřel v roce 323 před naším letopočtem v Babylónu. Jeho ostatky byly nejspíš převezeny do mauzolea na území Egypta, po hrobce se nicméně slehla zem a o přesném místě posledního odpočinku panovníka se dodnes nic bližšího neví.

Tajemství, které Alexandrův hrob obestírá, v posledních staletích lákalo řadu lidí. Objevily se tak například i "zaručené" zprávy, že Alexandr byl pohřben v egyptské Alexandrii, v oáze Siva poblíž libyjské hranice, v Uzbekistánu nebo dokonce v severní Austrálii.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat