Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V roce 2012 bude mít Blu-ray přehrávač třetina Čechů

Věda

  9:12
Po vítězství technologie Blu-ray nad konkurenčním HD DVD se začíná objevovat čím dál tím více filmových titulů, což zákonitě vede k větší poptávce po zařízeních, které s nimi dokáží pracovat. Podle odhadu asociace Blu-ray forum.cz by tak mohlo mít v roce 2012 Blu-ray systém 38 % českých domácností.

Blu-ray Disc - ilustrační foto. foto: InternetReprofoto

Formát Blu-ray se na českém trhu vyskytuje teprve od loňského roku, což je zatím dost krátká doba na to, aby si získal nějaké výraznější postavení. Nicméně ceny Blu-ray titulů neustále klesají a snižují se i ceny kompatibilních přehrávačů, čímž má podle odborníků dojít v horizontu několika let k jejich masivnějšímu rozšíření. Podle asociace Blu-ray forum.cz si do roku 2010 pořídí Blu-ray přehrávač desetina českých domácností, v roce 2011 jím bude disponovat 21 % a v roce 2012 se má tento podíl vyšplhat až na 38 %. Pro srovnání - starší formát DVD, který je na tuzemském trhu již 11 let, používají v současné době zhruba dvě třetiny Čechů.

Na větší vybavenosti Blu-ray přehrávači českými domácnostmi se jistě podepíše i fakt, že se od listopadu na našem trhu začnou prodávat Blu-ray filmy od pěti velkých hollywoodských studií: FOX Home Entertainment, Paramount, Sony Pictures, Universal Pictures a Warner Brothers. Každý měsíc se zde objeví 20 – 30 nových titulů v Blu-ray formátu.

Autor:

Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky
Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky

Krásný, čistý, divoký a poměrně velký kout naší vlasti. Národní park, chráněná krajinná oblast, nádherná příroda, kam se podíváš. To je Šumava. Pro...