Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V sobotu mine planetu Zemi několikasetmetrový meteorit

Věda

  10:57
V sobotu kolem 18:00 středoevropského času proletí v blízkosti Země zhruba 400 metrů velký asteroid. Planetu Zemi mine v bezpečné vzdálenosti půl milionu kilometrů. Podmínky pro jeho amatérské pozorování však budou podle Petra Pravce z ondřejovské observatoře v Česku špatné.
Asteroid (ilustrační foto)

Asteroid (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Planetku 2015 TB145 vědci objevili teprve 10. října letošního roku. Podle Pravce proto zatím není o tomto tělese známo mnoho podrobností. První odhady hovoří o tom, že planetka má průměr 290 až 600 metrů. „Můj odhad je, že to bude spíše ta dolní velikost,“ řekl dnes Pravec ČTK. Spolehlivou odpověď ale poskytnou až další měření, která navíc budou moci potvrdit či vyvrátit spekulaci, že planetka má vlastní měsíc, který kolem ní obíhá.

Asteroid se v sobotu přiblíží k Zemi na vzdálenost zhruba 489.000 kilometrů, což představuje 1,3 násobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Tak těsný průlet planetky této velikosti kolem Země nastává podle Pravce v průměru jednou za deset let. Příležitost sledovat podobné vesmírné představení bude mít lidstvo až v roce 2027.

Jasnost planetky má být dostatečná na to, aby ji bylo možné sledovat i malým hvězdářským dalekohledem. O to více zamrzí, že amatérští astronomové z Česka budou mít v sobotu podle Pravce mimořádně ztížené podmínky. Asteroid totiž proletí jen velmi nízko nad obzorem, takže bude obtížné jej spatřit. Kdo chce přesto zkusit štěstí, měl by v sobotu kolem 18:00 zaměřit svou pozornost a dalekohled na souhvězdí Velké medvědice zhruba 17 stupňů nad severoseverozápadním obzorem.

Podle Pravce nechystá ondřejovská observatoř patřící Astronomickému ústavu Akademie věd ČR na sobotu žádná zvláštní opatření. Potřebná pozorování provedou vědci na jiných místech severní polokoule, zejména v USA, kde budou pozorovací podmínky o mnohem výhodnější než v Česku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!