Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Srbsku objevili mamutí 'pohřebiště'

Věda

  7:00
BĚLEHRAD - Ostatky nejméně sedmi mamutů objevili archeologové v Srbsku. Otevřený uhelný důl ve východní části země působí dojmem mamutího pohřebiště.

Mamutí pohřebiště foto: Reprofoto

Vykopávky jsou fakticky teprve na začátku, ale archeologové už odkryli ostatky sedmi mamutů srstnatých. Jeden z nich měl kly dlouhé téměř dva metry, upozornil Miomir Korać, vedoucí výzkumu v dole v Kostolaci asi 70 kilometrů jihovýchodně od hlavního města Bělehradu, napsala agentura AFP.

Už v roce 2009 badatelé našli ve stejné lokalitě v o něco menší hloubce kosti mamutí samice, jejichž stáří bylo stanoveno na milion let. Patřily ale jinému druhu tohoto pravěkého chobotnatce. Nově objevené kosti jsou výrazně mladší, mají asi 70 000 až 100 000 let.

Podle Korače to znamená, že po celou tu dlouhou dobu se sem mamuti vraceli. "Pro nás je to znamením existence mamutího hřbitova," prohlásil. Sanja Alaburičová ze srbského muzea přírodních věd soudí, že kosti na tomto místě shromáždily záplavové vody. O osudu naleziště ale musí podle Korače "rozhodnout stát, jelikož důl v Kostolaci přichází denně o milion dolarů kvůli vykopávkám", které brání těžbě.

Jak mamuti žili?

"Máme v úmyslu pokračovat ve vykopávkách co nejrychleji, budeme pracovat dnem i nocí, ale opakuji, stát musí urychleně rozhodnout o budoucnosti tohoto místa," zdůraznil. Vyprostit všechny kosterní ostatky na světlo ovšem potrvá nejméně půl roku.

"Na světě existují miliony mamutích ostatků, ale jen vzácně jsou takhle přístupné pro průzkum. "Mamutí pole" může nabídnout neuvěřitelné informace o životě v těchto oblastech v době ledové," upozornil.

Autoři: ,

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč