Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V USA jsou k dispozici nové linie embryonálních kmenových buněk

USA

  11:02
WASHINGTON - Americké zdravotní úřady dnes povolily používat 13 nových řad embryonálních kmenových buněk ke státnímu výzkumu. Jedná se o první hmatatelný výsledek nové politiky, kterou ohledně využívání těchto lidských buněk prosadil prezident Barack Obama.

Práce s kmenovými buňkami v laboratoři foto: Reprofoto

Ředitel amerického Národního ústavu zdraví (NIH) Francis Collins ujistil, že tyto kmenové buňky se získaly z darovaných embryí podle schváleného etického postupu. NIH poskytující finanční prostředky na zdravotnický výzkum se připravuje dát k dispozici federálním vědcům ještě více těchto buněk, dodal Collins.

Bývalý republikánský prezident George Bush zakázal v roce 2001, aby státní organizace přispívaly na výzkum kmenových buněk z lidských embryí. Zdůvodnil to náboženskými a morálními důvody. Demokrat Obama po nástupu do funkce začátkem letošního roku Bushovo rozhodnutí zrušil a podporu výzkumu obnovil.

Ale už před Bushovým definitivním zákazem neměl výzkum embryonálních kmenových buněk v USA na růžích ustláno. Jedním z problémů byl i nedostatek kvalitních lidských embryonálních buněk. V laboratořích se používaly buňky jen z několika mála původních embryí, jejichž kvalita postupně klesala.

V důsledku velmi dlouhé řady dělení docházelo u stále dokola používaných buněk k degeneraci jejich DNA i jejímu znečištění genetickým materiálem zvenčí (například myší DNA z růstového prostředí). Nekvalitní materiál byl jedním z důvodů, proč někteří američtí vědci z oboru hojně spolupracovali s liberálnějším zahraničím. Příkladem může být Gerald Schatten, který se připletl k aféře vědeckého podvodu Jihokorejce Woo Suk Hwanga.

Bushova administrativa zavádění nových linií z federálních zdrojů blokovala už před naprostým zákazem podpory tohoto druhu výzkumu. Třináct nových linií by mělo umožnit vědcům, aby se mohly výzkumu věnovat bez starostí o to, zda výsledky nezkresluje například nízká kvalita použitého materiálu.

Dlouhá debata

Výzkum zárodečných kmenových buněk budí vášně napříč kontinenty. Zastánci výzkumu tvrdí, že metoda povede k průlomu v léčbě mnoha patologií jako je diabetes, Parkinsonova choroba, cystická fibróza či při léčbě úrazů s trvalými následky. V současnosti se kmenovými buňkami léčí například některé typy leukemie.

Kritici naproti tomu považují výzkum kmenových buněk za ničení budoucího života, protože jsou při něm z lidských embryí vyjímána buněčná jádra a embrya jsou tak zničena. Římskokatolická církev takové praktiky opakovaně odsuzuje.

Kmenové buňky v Čechách

V Česku pravidla výzkumu na kmenových embryonálních buňkách upravuje zákon z února 2006. Legalizuje výzkum na kmenových embryonálních buňkách z nadbytečných nebo poškozených vajíček. Zakazuje však klonování a další nepovolené nakládání s lidským genomem a embryi.

I v Čechách už se ale pracuje s tzv. iPS buňkami, které vznikají "přeprogamováním" dospělých buněk do stavu blízkého embryonálním kmenovým buňkám. Odpadají tak etické problémy, ovšem iPS buňky mají zatím řadu problémů a nelze je ještě rozhodně považovat za plnohodnotnou náhradu embryonálních kmenových buněk.

Embryonální kmenové jsou primární nediferencované buňky, které mají schopnost se přeměnit na jakýkoliv jiný typ buněk. Může se z nich tedy vytvořit jakákoli specializovaná buňka libovolného lidského orgánu.

Kmenové buňky se vyskytují i v dospělých organismech, nejen v plodu, ale tyto buňky už nejsou tak mnohotvárné a mohou se měnit jenom v některé druhy tkání. Týká se to například kmenových buněk v kostní dřeni, ze kterých mohou vznikat pouze nové krvinky.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...