Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Vakcínu mohou šířit i klíšťata

Klíště. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíště. | foto: www.elysse.net

Látku, která znemožní klíšťatům trávit krev, by teoreticky mohli roznášet sami cizopasníci, říká Ondřej Hajdušek, hlavní autor studie, kterou včera uveřejnil renomovaný časopis PNAS a o níž referovaly i úterní LN.

* LN Co je hlavním přínosem vaší práce? 
Objevili jsme protein feritin 2, díky němuž klíště odbourává nadbytečné železo obsažené v nasáté krvi. Když tvorbu feritinu 2 zablokujeme, klíště po nějaké době hyne.

* LN Kdy jste výzkum zahájil? 
Před čtyřmi lety jsem si začal dělat doktorát u Libora Grubhoffera a Petra Kopáčka. Tito vědci před sedmi až osmi lety ve spolupráci s experty z University of Arizona popsali bílkovinu feritin 1 a její roli v krvi klíštěte. Moje práce na jejich výsledky navazuje. Moc nám pomohlo kompletní zmapování genomu klíštěte blízce příbuzného druhu. S využitím popsaného genomu jsem v klíštěti identifikoval další klíčové bílkoviny podstatné při zpracovávání železa v organismu klíštěte. Jde o feritin 2 a protein, který slouží k jeho regulaci.

* LN Jak jste jejich funkci odhalil? 
Díky metodě RNA interference. Jde v podstatě o řízené vypínání genů. Díky tomu můžeme pozorovat, jak se klíště chová, když je konkrétní gen nefunkční. Jsem tak schopen přijít na funkci genu, který studuji.

* LN Kam pokročil vývoj vakcíny? 
Zatím jsme ji zkoušeli jen na králících a morčatech. Látka je zaměřená proti klíštěti obecnému, ovšem gen klíčový pro její funkčnost jsme popsali i u jiných druhů, takže teoreticky je možné vytvořit univerzálnější vakcínu.

* LN Jaké byly výsledky? 
Víceméně dobré, jistá míra ochrany se prokázala.

* LN Co chystáte nyní? 
V nejbližších měsících budeme zkoušet vakcinaci krav v Mexiku.

* LN Proč právě v Mexiku? 
Ve Střední a Jižní Americe a v Austrálii je problém s klíšťaty největší. Na jedné krávě tam najdete tisíce klíšťat, která mohou na dobytek přenášet různé nemoci. Účinná vakcína by farmářům hodně pomohla. Testování v tamních podmínkách je levnější a také průkaznější než u nás, kde na kravách najdeme jedno dvě klíšťata.

* LN Jak dlouho by očkovací látka účinkovala? 
To je ještě předmětem výzkumu, pravděpodobně bude nutné opakované očkování.

* LN Můžete popsat výhody očkování proti běžnému postupu? 
Dnes chovatelé skotu využívají postřiky. Použité chemické látky jsou ale drahé a klíšťata jim navíc po čase začnou odolávat. Vývoj nových postřiků je také velmi nákladný. Po vakcinaci by se teoreticky mohlo stát, že klíště, které již v sobě bude mít modifikovaný protein, krávě účinnou látku předá samo a skot tak bude znovu vakcinovat. To je ale zatím jen spekulace. Očekávám, že opakovaná vakcinace bude nutná. I kdyby se však povedlo eliminovat jen část klíšťat, chovatelům by to velmi pomohlo.

* LN Je šance využít objevený princip i k ochraně lidí? 
Například borrelie, původce borreliózy, prochází v klíštěti výbojem. Jen přenos do slinných žláz trvá 24 hodin. Teprve pak je klíště infekční. Kdyby se nám povedlo změnit vnitřní prostředí klíštěte, bylo by možné nákazu borrelií zastavit. Byla by škoda alespoň to nezkusit.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!