Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vatikánský astronom se chce přiblížit Bohu

Vatikánská observatoř | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vatikánská observatoř | foto: Reprofoto

CASTEL GANDOLFO  Stal jsem se astronomem, abych se přiblížil Bohu, který stvořil vesmír, svěřuje se jezuita José Gabriel Funes, jenž od roku 2006 řídí Vatikánskou observatoř sídlící v obrovském parku letní rezidence papežů Castel Gandolfo.

Observatoř je umístěna v bývalém klášteře na okraji Castel Gandolfa. Je to jakýsi symbol práce na hranici mezi vírou a vědou. Pracuje zde šest kněží.

Spatříme-li přicházet jednoho z vědců v plandavých kalhotách a tričku, spíš bychom věřili, že jsme na půdě americké univerzity než na místě, které je pro katolickou víru klíčové.

"Klademe si stejné otázky jako naši laičtí kolegové: chceme pochopit, jak vznikl vesmír, jaký byl jeho počátek, chceme vědět, zda existují planety podobné té naší," vysvětluje sedmačtyřicetiletý argentinský vědec. "Jsme však papežova observatoř. Jsme zde proto, abychom sloužili papeži, církvi a našim kolegům," zdůrazňuje.

Otec Funes ostatně studoval astronomii, než se stal mužem církve, stejně jako jeho kolega a expert na meteority Guy Consolmagno. "Jsem především vědec," říká Guy Consolmagno, jenž byl profesorem na univerzitě ve Spojených státech, než vstoupil do církve.

"Je to však má víra v Boha, která mi dává odvahu dělat výzkum, protože je opravdu zapotřebí pevné víry k tomu, abych si mohl říci, že nepochybně budou nalezeny odpovědi a zákony dokazující, že vesmír není pouhý chaos," říká Consolmagno.

"Církev se o astronomii zajímala odjakživa," konstatuje otec Funes. Mimo jiné i proto, aby potírala nebezpečné teorie a pronásledovala jejich autory, jako byl Galileo Galilei.

Zdá se však, že uplynulo již velmi mnoho času od doby, kdy vyšly Galileovy Dialogy o dvou největších systémech světa, které inkvizice v roce 1633 zakázala a jejichž druhé vydání zde dnes s pýchou vystavují.

Prostá jednopatrová budova je místem ke studiu a vyučování, protože od roku 1981 shromažďuje údaje teleskop instalovaný kvůli čistému nebi v arizonském Tusconu, kde pracuje dalších osm kněží.

Starší teleskop v paláci vyhrazeném papežům se využívá nadále, ale slouží jen k pozorování nejbližších planet.

Některé práce Vatikánské observatoře se dočkaly uznání vědecké obce.

Byl to případ demonstrace vědecké reality takzvaného zeleného paprsku, této prchavé zelené barvy, kterou Slunce vysílá koncem dne, když zapadá za moře na bezmračném nebi. "Prokázali jsme, že to není subjektivní úkaz, ale že to lze pozorovat a fotografovat," říká otec Funes.

Jako vědec se otec Funes neznepokojuje případnou existencí mimozemšťanů, jež je pro církev složitou otázkou, k níž nemá přesnou doktrínu.

"Dosud neexistují žádné důkazy mimozemského života, ale ve vesmíru tak velikém, kde jsou stamiliardy galaxií, z nichž každá má miliardy hvězd, mohou mít některé z nich podobné charakteristiky jako Země," soudí.

Otec Consolmagno studuje ve své laboratoři meteorit, v němž jsou obsaženy jak kovy, tak minerály, "jediný pozůstatek po hvězdě, jež zmizela před 4,5 miliardami let", upozorňuje.

Nejvzácnějším úlomkem je však hornina z Marsu velká jako pěst, temně černá na povrchu a nazelenalá uvnitř.

"Tak velkých není mnoho a sběratelé platí až 1000 eur (asi 26.000 Kč) za gram," zdůrazňuje kněz a opatrně uchopí kámen do ruky s rukavicí.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...