Včely, které se živí pylem z různých druhů rostlin, mají odolnější imunitní systém než jejich kolegyně, které využívají jen jeden druh rostlin. Včely ale potřebují dobrý imunitní systém, aby mohly sterilizovat potravu pro svou kolonii.
Vědci zjistili, že stejně jako u včel i výskyt některých divokých květin klesá mílovými kroky. Už před dvěma lety britští a nizozemští badatelé varovali, že různorodost včel i jiného hmyzu ubývá stejnou měrou, jakou klesá různorodost rostlin, z nichž se živí.
Vyšší hladina mikrobiálního enzymu glukozo-oxidázy
Tým vedený Cédrikem Alauxem z Národního institutu pro zemědělský výzkum ve francouzském Avignonu poukázal na možnou spojitost mezi rozmanitostí stravy včel a silou jejich imunitního systému.
Hmyz, který se živil směsí pěti různých pylů, měl vyšší hladinu mikrobiálního enzymu glukozo-oxidázy než včely, které se živily pylem jediného rostlinného druhu - a to i v případě, že tento pyl měl větší obsah proteinů.
Včely produkují glukozo-oxidázu na ochranu medu a potravy larev před mikroby. A chrání tak celou kolonii před možnými infekcemi.
Následky nejen pro ekonomiku jsou jednoznačné
Studie pracovníků Readingské univerzity ukázala, že včelí populace v Británii ubývá dvakrát rychleji než ve zbytku Evropy. Ve Spojených státech je situace ještě horší. Tam už zmizely celé kolonie.
Následky nejen pro ekonomiku jsou jednoznačné. Proto vlády obou zemí už zahájily výzkum příčin.
V USA byl zjištěn úbytek včel v úlech, které jsou převáženy do různých oblastí země kvůli opylování důležitých polností. Například jsou přiváženy na plantáž s mandloněmi, kde mají k dispozici jediný druh pylu. Ve Spojených státech se navíc na problému podílí i zužující se různorodost včel.
Ve Francii vláda zahájila projekt vysévání květin, jehož účelem je zastavit úbytek včel.