130 let

Padající hvězdy neboli meteorický roj Perseid.

Včera v noci byl vidět na obloze roj Perseidů

Věda
  •   8:03aktualizováno  13. srpna 15:32
PRAHA - V noci z pondělka na úterý vyvrcholil nejznámější meteorický roj Perseidy. Po půlnoci bylo možné spatřit v průměru 70 meteorů za hodinu. Pozorování navíc nahrávala vhodná fáze měsíce. Ten zapadal krátce po 22:20, a obloha tedy nebyla téměř vůbec osvětlena jeho svitem. Nejvíce meteorů bylo podle astronomů možné pozorovat od půlnoci zhruba do 04:00.

Kromě meteorické podívané obloha podle Petra Horálka z Hvězdárny v Úpici nabídla pohledy na Mléčnou dráhu nad hlavou nebo krásné uskupení planet poblíž jasných hvězd a hvězdokup na ranní obloze před rozbřeskem.

Meteorický roj Perseid je znám už 1755 let. Jsou to prachové částice, které na své dráze zanechala rozpadlá kometa Swift-Tuttle. Roj dostal název podle souhvězdí Persea, protože v tomto souhvězdí mají jeho meteory radiant, což je místo na obloze, odkud jakoby vylétají. V Česku se jim říká Slzy svatého Vavřince podle světce, který má svátek 10. srpna.

Vedle Perseid jsou také známé Leonidy, které vylétají ze souhvězdí Lva a objevují se kolem 18. listopadu. Méně známé Geminidy lze pozorovat v prosinci.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás