Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Ve čtvrtek večer dojde k částečnému zatmění Měsíce

Částečné zatmění Měsíce vyfocené nedaleko Rokycan na Plzeňsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Částečné zatmění Měsíce vyfocené nedaleko Rokycan na Plzeňsku. | foto: ČTK

PRAHA Jediné částečné zatmění Měsíce, které bude až do září roku 2015 vidět v České republice, nastane ve čtvrtek pozdě večer. Informoval o tom Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Měsíc vyjde podle astronomů v Praze ve 20:09 středoevropského letního času (SELČ). V té době bude již několik minut v polostínové fázi zatmění.

Tmavnutí bude sílit a částečné zatmění pak začne o necelých 25 minut později, ve 21:54 SELČ. Maximální zatmění by mělo být vidět ve 22:07 SELČ a skončí zhruba o čtvrt hodiny později.

Další tentokrát úplné zatmění Měsíce bude až na státní svátek 28. září 2015.

ČTĚTE TAKÉ:

Nedaleko zatmělého Měsíce bude možné pozorovat také planetu Saturn. Lidé si mohou úkaz i vyfotit. Měsíc v úplňku je velmi jasný objekt, pokud podle Suchana použijí jednodušší kompaktní fotoaparát s vestavěným zoomem, mělo by se potemnění Měsíce na snímku projevit. Kvalitnějších snímků ale dosáhnou pokročilejšími zrcadlovkami s objektivy většího ohniska.

Astronomové budou sledovat vlastnosti okraje zemského stínu. Ten totiž není ostrý a mění se v závislosti na lokálních podmínkách v zemské atmosféře nebo například na sluneční aktivitě.

Při tak malém procentu zatmění je podle Suchana velmi nejisté, do jaké míry bude zemský stín zasahovat přes okraj Měsíce a zda jej vůbec bude možné pozorovat. Využijí k tomu proto speciálních fotografických metod.

Jak vzniká zatmění Měsíce?

"Zatmění Měsíce vzniká při průchodu našeho kosmického souseda zemským stínem. Teoreticky by k úkazu mělo dojít pokaždé, když je Měsíc v úplňku a nachází se v tu dobu přesně na opačné straně oblohy než Slunce. Do roka však nastanou maximálně tři měsíční zatmění," uvedl Suchan.

Je to způsobeno tím, že dráha Měsíce je vůči rovině zemské dráhy skloněna přibližně o 5° a zemský stín na obloze pokrývá ve vzdálenosti Měsíce kruhovou plochu o průměru jen 1,5°. Měsíc proto zemský stín častěji mine a k žádnému zatmění nedojde.

,

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie
5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie

Dochází vám nápady, co s miminkem nebo batolátkem podnikat? Máme pro vás tipy, které zaručeně vykouzlí pořádný úsměv na tvářích. A také víme, které...