Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve fotbale robotů Slováci vysoko porazili český tým

Věda

  20:57
TRENČÍN - Slováci jsou lepší v mechanickém zpracování robotů. To se nám bude těžko dohánět, říkají čeští vědci, kteří změřili síly se slovenskými kolegy. Při fotbalové exhibici malých robotů v Trenčíně utržili Češi porážku 0:9.

fotbal robotů foto: ČTK

"Pokud jsou oba soupeři na zhruba stejné úrovni, výsledky v robotickém fotbale jsou zhruba stejné jako ve velkém fotbale, tedy 3:2 a podobně," řekl Jozef Svetlik z Technické univerzity v Košicích, která v exhibici reprezentovala Slovensko.

Košičané získali v robotickém fotbale už čtyři zlaté medaile na evropském šampionátu a bronz z mistrovství světa. Vyrovnané partie dokážou hrát i s absolutní světovou špičkou ze Singapuru či Jižní Koreje. V Evropě patří mezi kvalitní družstva vedle Slováků i Nizozemci, Rusové a Rakušané.

Na malém hřišti se během zápasu pohybovalo pět slovenských robotů a stejný počet českých. Malé, dálkově ovládané krabice s kolečky se honily za oranžovým míčkem a snažily se dát gól. Nad hrací plochou visela kamera snímající barevně odlišené hráče, spojená s počítačem. Ten potom podle dění na hřišti volí strategii hry.

"Prostřednictvím rádia řídí počítač každého robota a dává mu pokyny, zda má spěchat rovně, dělat kličku nebo směřovat na bránu. Podle síly soupeře se volí taktika hrrr," vysvětluje Svetlik. "Robofotbalisté poslouchají na slovo, zatímco v normálním fotbale musí trenér na hráče křičet a občas jim i promlouvat do duše," dodal.

Mechaniku robotů a program pro jejich řízení si vymýšlejí a zdokonalují sami členové jednotlivých družstev. Mezinárodní pravidla limitují pouze velikost a hmotnost robotů. Košičané například začali používat pro roboty čtyři kolečka, jejich hráči tak oproti soupeřům měli větší zrychlení i zpomalení a také větší maximální rychlost, takže byli dříve u míče.

"Byli jsme jeden rok jediní na světě, kdo s tím přišel. Potom nás napodobil tým ze Singapuru a loni na mistrovství jsme s ním prohráli 1:3. Pokud jde o mechaniku, jsme na tom stejně jako oni, ale mají lepší program, lepší kameru a rychlejší počítač," uvedl Svetlik.

Ostraváci, kteří reprezentovali Česko, odhadují, že za svým soupeřem zaostávají ve vývoji robotických fotbalistů dva tři roky. "Slováci jsou lepší v mechanickém zpracování robotů, ať už jde o kolečka, přilnavost i zrychlení. To se nám ale bude těžko dohánět, protože oni jsou strojaři a my jsme elektronici," řekl Jiří Kotzian s Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava.

Autor: